Pije coraz więcej kobiet


PROBLEMY UZALEŻNIEŃ

Ośrodek Terapii Uzależnień przy ul. Ogrodowej w Częstochowie mieści się w sąsiedztwie opuszczonego gmachu guziczarni, Muzeum Produkcji Zapałek, wśród budynków mających swoje najlepsze lata za sobą. Sam Ośrodek nie może zniechęcać swoim wyglądem. Powinien być przyjazny i estetyczny dla pacjenta. – W granicach możliwości, jakie dają nam pozyskane środki staramy się o to zadbać – stwierdza dyrektor ośrodka lek. med. Marek Grzyb, budynek.
Najnowsze statystyki podają, że w Europie 5 proc. mężczyzn, i 1 proc. kobiet to osoby uzależnione od alkoholu, natomiast w Polsce aż 6 mln osób ma problem z jego nadużywaniem. – Choć dane wskazują na przewagę liczebną mężczyzn, to tendencje ulegają zmianom. Na podstawie przyjęć w Ośrodku Terapii Uzależnień w Parzymiechach mogę stwierdzić, że w ostatnich latach liczba kobiet wzrosła dwukrotnie. Jest to przejaw rozluźnienia obyczajów, postawienia kobiet na równi z mężczyznami w wielu dziedzinach życia, ich emancypacji – mówi dyrektor ośrodka.
Często kierujemy się stereotypami, a osobę uzależnioną widzimy przez pryzmat mężczyzny w średnim wieku z podstawowym wykształceniem pochodzącego z nizin społecznych. – Obecnie są to niejednokrotnie osoby z wyższym wykształceniem, na stanowiskach, coraz częściej młodsze. Niepokojący jest obniżający się wiek inicjacji alkoholowej oscylujący w licznych przypadkach wokół 12-13 lat, który może wywołać zaburzenia w prawidłowym rozwoju młodych ludzi, oraz zwiększa ryzyko utraty kontroli sytuacji w przyszłości – ostrzega psycholog Ośrodka, mgr Henryk Król.
Alkoholizm jest chorobą, która rozwija się najczęściej bez wiedzy chorego. Wpisany jest na listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Pierwsze objawy popadania w nałóg są często lekceważone, ponieważ ciężko jest samemu sobie wystawić obiektywną opinię. Już na tym etapie ważna jest pomoc osób z otoczenia, które są w stanie ocenić jakie zmiany w zachowaniu zaszły w ostatnim czasie. Pierwszym krokiem jest utrata kontroli nad ilością, mocą i częstotliwością przyjmowanego alkoholu. Często wiąże się to z zaniedbywaniem obowiązków, oraz usprawiedliwianiem swojego postępowania poprzez podawanie licznych pretekstów. Spożycie alkoholu powinno stanowić wolny wybór, jednak w tym wypadku staje się przymusem dyktowanym przez samego siebie i odczuwane jest częste poczucie łaknienia alkoholu. Sygnał ostrzegawczy stanowi również zmiana tolerancji na przyjmowane środki, co oznacza, że dawka którą przyjmowano kiedyś powoduje słabsze efekty.
W minionych latach alkohol traktowano często jako środek płatniczy, wiele można było dzięki temu załatwić. Oczywiście nie w takim natężeniu jak kiedyś, ale jednak ten proceder zachował się do dziś. W ten sposób został ‘oswojony’, wpisał się w kulturę, obyczajowość. W profilaktyce istotne jest uzmysłowienie, że alkohol nie jest lekiem na problemy, które często stają się wyzwalaczem do popadania w uzależnienie. Drugim ważnym elementem jest promowanie trzeźwości, alternatywy dla upowszechnionego stylu bycia.
Program profilaktyczny opiera się głównie o programy edukacyjne, które wdrażają informacje o samej chorobie, jej początkowych objawach, niepokojących sygnałach, oraz o skutkach nadmiernego spożywania alkoholu w aspekcie fizycznym, psychicznym i społecznym.
Z Art. 11. 1. Na wydatki związane z realizacją Narodowego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przeznacza się corocznie z budżetu państwa środki w wysokości 1 proc. podatku akcyzowego od wyrobów alkoholowych. – Z przybliżonych obliczeń wynika, że jest to suma 100 mln zł. Na poczet programu wpłynęło jedynie 6 mln zł – cytuje za Krzysztofem Brzózką, dyrektorem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, lek. med. Marek Grzyb.
Przyjęta norma wytyczająca granicę, za którą każda wyższa dawka stanowi o uzależnieniu to 10 gram czystego alkoholu, spożywanego co drugi dzień. Jest to oczywiście uogólnienie, średnia wyciągnięta na podstawie wielu przypadków, natomiast jest to kwestia jak najbardziej indywidualna, ponieważ każdy posiada właściwą sobie wrażliwość i podatność na środki psychoaktywne. Trzeba zaznaczyć, że żadna dawka nie jest bezpieczna dla organizmu, a każda spożyta ilość przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia.

Kontakt z ośrodkiem:
Ośrodek Terapii Uzależnień w Parzymiechach
ul. Częstochowska 1
42-164 Parzymiechy
tel. 34 318 91 54
Placówka zamiejscowa
ul. Ogrodowa 66
42-200 Częstochowa
tel. 34 368 15 20

ANNA GAUDY

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *