„LifeLong Learning – edukacja przez całe życie”


Bądź gotów – świat zmienia się nieustannie

To tytuł projektu realizowanego od 1 stycznia 2010 roku przez Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie (lider) przy współpracy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej (partner) i Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka w Katowicach

15 kwietnia 2010 roku w ramach projektu Akademickim Centrum Sportowym AJD w Częstochowie przy ul. Zgierskiego 6 (dawna ul. Dembińskiego 6) odbędą się targi edukacyjne dla dorosłych. Ofertę zaprezentuje kilkadziesiąt firm szkoleniowych z terenu całego subregionu częstochowskiego. Otwarcie nastąpi o godz. 10.00 (zakończenie planowane jest ok. godz. 17.00). Tego samego dnia w auli nr 22 Wydziału Nauk Społecznych AJD, przy al. Armii Krajowej 13/15o godz. 11.00 rozpocznie się konferencja poświęcona idei „LifeLong Learning – edukacja przez całe życie”. Udział w całej imprezie jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich. Wszystkie informacje o targach i konferencji na stronach www.lllearning.pl.

Mgr Joanna Górna, pracownik Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, odpowiedzialna za projekt „LifeLong Learning – edukacja przez całe życie” w województwie śląskim mówi: – Raport o kapitale intelektualnym Polski alarmuje, że Polacy zwłaszcza ludzie w wieku średnim i starsi, nie kształcą się tak chętnie jak ich rówieśnicy z innych krajów Unii Europejskiej. Oznacza to, że nie są i nie będą w przyszłości w stanie sprostać wciąż zmieniającym się prawom rynku pracy. Badania dowodzą, że tylko ustawiczne podnoszenie wykształcenia oraz zdobywanie nowych umiejętności może spowodować, że osoby starsze lub poszukujące zatrudnienia nie zostaną wykluczone i zepchnięte na margines rynku pracy i tym samym nie powiększą rzeczy bezrobotnych.
Projekt „LifeLong Learning – edukacja przez całe życie” ma za zadanie promocję kształcenia przez całe życie. Zdobywanie nowych umiejętności ma być traktowane jako sposób na bezrobocie i ewentualne wykluczenie społeczne czy np. jako remedium na starość i samotność. Ma zmienić nastawienie Polaków do edukacji i ukazać korzyści jakie płyną z uczenia się i zdobywania nowych umiejętności. – Dzięki niemu chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa, że nauka w XXI wieku nie kończy się na dyplomie szkoły średniej czy wyższej. Nawet taki dokument nie gwarantuje dzisiaj zatrudnienia do czasu osiągnięcia emerytury, a co dopiero w dobie galopujących technologii obsługi urządzeń AGD czy chociażby obsługi konta bankowego przez Internet – kontynuuje mgr Górna.
Joanna Górna liczy, że dzięki projektowi rozszerzy się znacznie grono osób, które czynnie włączy się w przesłanie idei ustawicznego kształcenia. – Osoby te podejmą naukę, zaczną szukać nowych dróg rozwoju. Z czasem otrzymają ciekawe oferty zatrudnienia, pozazdroszczą im znajomi i projekt stanie się na tyle ekstensywny, że dorośli Polacy, tacy po 40. czy 50. będą surfować po internecie czy znacznie poprawią swoją znajomość języków obcych. Marzę, by znalazło to przełożenie nie tylko w statystykach dotyczących bezrobotnych czy w sile nabywczej społeczeństwa, ale również w barometrach samozadowolenia i poczucia spełnienia oraz osiągnięcia sukcesu przez osoby 40-50+ – konkluduje Joanna Górna.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *