„Latająca Zośka”


W Gimnazjum nr 16 odbył się I Otwarty Turniej „Latającej Zośki”. Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Wspierania Nowych Dyscyplin Sportowych

W zawodach rywalizowali uczniowie trzech częstochowskich gimnazjów (nr 9, 12, 16). Uczestnicy zabawy, startujący indywidualnie i grupowo, mieli jeden cel: jak najdłużej i jak najefektywniej odbijać specjalną, różnobarwną lotkę.

– To bardzo wciągająca gra. Półtora miesiąca temu otrzymałem od nauczyciela swoją pierwszą Zośkę i od tej pory ćwiczę nieustannie. Należę do klubu piłkarskiego i chciałbym się się rozwijać w tej dziedzinie. Kopanie Zośki zdecydowanie wpływa na poprawę kondycji fizycznej – relacjonował uczestnik zabawy, uczeń II klasy Gimnazjum nr 16, Barnaba Trzepizur.

Zgromadzeni w szkole przy ulicy Ułańskiej obejrzeli też pokaz odbijania Zośki w wykonaniu mistrzów świata tej dyscypliny, klubu Flyfootbag ze Strzelina.

– Zorganizowaliśmy turniej, by pokazać, jak przyjemne, a zarazem pożyteczne może być kopanie tej niepozornej lotki. Zośka doskonale nadaje się dla trenujących piłkę nożną. Chciałbym, żeby podstawowe pakiety tej gry znalazły się w każdej częstochowskiej szkole – podsumował prezes Stowarzyszenia Wspierania Nowych Dyscyplin Sportowych Mirosław Węgrzyn.

Latająca Zośka (w języku chińskim zwana Jianzi) to chińska gra ruchowa, znana w Azji już w V wieku p.n.e. Konstrukcja Zośki składa się zazwyczaj z 4 piór, złączonych w podstawie z tworzywa sztucznego, przymocowanych do metalowego lub gumowego obciążnika. Lotka barwiona jest na różne kolory, zwykle ma długość 15-18 cm i waży około 15 g. Gra w Zośkę polega na podbijaniu lotki różnymi częściami ciała (oprócz rąk) tak, by nie dotknęła ziemi. Grać można samodzielnie lub w grupie, w pomieszczeniach i na zewnątrz. Korzyści płynące z podbijania lotki to przede wszystkim zwiększenie koordynacji ruchów oko-stopa i rozwój równowagi.

PAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *