„Bóg i Ojczyzna Narodów Sumieniem”


Słowa Zygmunta Krasińskiego zacytowane w tytule tekstu stały się mottem przewodnim Wieczornicy Patriotycznej przygotowanej przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 47, im. Marii Konopnickiej w Częstochowie.

7 listopada, na kilka dni przed Świętem Niepodległości, miałam zaszczyt reprezentować na tej szkolnej uroczystości, posła Szymona Giżyńskiego, który przebywał w Warszawie w związku z posiedzeniem Sejmu RP. Wieczornicy nadano tytuł „Narodu sumienie”. Program, który z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaprezentowała grupa około 60 młodych ludzi, był hołdem dla polskich Bohaterów, którzy przez wieki walczyli o wolną Ojczyznę. Był jednocześnie ciekawą, wzruszającą lekcją historii i patriotyzmu. Wszyscy zgromadzeni, dzięki odpowiednio dobranym tekstom pieśni i recytowanych wierszy, przeżyli swego rodzaju podróż w czasie – od wieku XVIII aż po czasy współczesne. Byliśmy przez te kilkadziesiąt minut z powstańcami styczniowymi, obok żołnierzy na polach bitwy Warszawskiej, jak również wśród demonstrantów czasu stanu wojennego. Śpiewaliśmy pieśni partyzantów II wojny światowej i harcerzy Szarych Szeregów. Słów uznania, zachwytu wręcz, padło tego wieczora bardzo wiele. I na wszystkie – zarówno młodzież, jak pracujący z nią nauczyciele – w pełni zasłużyli. Wykonali ogromną pracę i pokazali, że patriotyzm wcale nie jest niemodny. Nawet ten wyrażany pieśnią czy wierszem. W Wieczornicy wzięli udział uczniowie klas IV-VI. Stronę muzyczną opracowała mgr Alicja Błażejowska, dekorację wykonała mgr Dorota Komorowska a teksty dobrała – w niektórych wypadkach sama przygotowała – mgr Maria Pietrzak.
W spotkaniu udział wzięli, witani przez dyrektora placówki mgr. Piotra Włoczka: Dorota Kaczmarek, przewodnicząca sekcji oświaty NSZZ Solidarność i Andrzej Konowalski – reprezentujący Stowarzyszenie Rodzina Katyńska. Wartość prezentowanego programu docenili również redaktorzy Radia Jasna Góra, którzy nagrali – na jego podstawie – audycje radiową, prezentowaną na antenie w Święto Niepodległości. Dzięki temu, spora grupa mieszkańców Częstochowy i okolic, mogła doświadczyć wielu wzruszeń. Młodzi artyści pokazali swój program również w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (10.11 i 11.11) podczas Mszy Świętej. Ten występ poszerzony został o prezentację multimedialną, wykonaną przez mgr Annę Rybowicz.
Dopóki są nauczyciele, świadomi swej ogromnej odpowiedzialności za kształtowanie przyszłych pokoleń, dopóty jest szansa, że spełnią się słowa pieśni Jana Pietrzaka – śpiewanej również tego wieczora – i Polska Polską pozostanie! W Szkole im Marii Konopnickiej w Częstochowie tacy właśnie nauczyciele są!

Przed występem niemal 60. osobowego zespołu uczniów klas IV-VI, zebranych powitał dyrektor szkoły, mgr Piotr Włoczek

AD

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *