5 lipca obchodzono 640-lecie Przyrowa. Najważniejsza część obchodów odbyła się nieco wcześniej, 16 marca, bo w tym właśnie dniu 640 lat temu król Kazimierz Wielki nadał przywilej lokacyjny miastu. Niedzielna celebra była poświęcona odsłonięciu płaskorzeźb, upamiętniających historię Przyrowa. Nastąpiło także uroczyste nadanie imienia Placu Kazimierza Wielkiego dla Płyty Rynku w Przyrowie.
Uroczystość przemówieniem i powitaniem gości – parlamentarzystów Ziemi Częstochowskiej i delegacji z powiatu śniatyńskiego na Ukrainie, z którym powiat częstochowski na podpisaną umowę, rozpoczął wójt Robert Nowak. Następnie odbyła się krótka inscenizacja wydarzeń historycznych związanych z Przyrowem przygotowana przez młodzież gimnazjalną. Po uroczystym nadaniu imienia i odsłonięciu sześciu płaskorzeźb przedstawiających historię Przyrowa i okolic autorstwa Witolda Biedronia, festyn zakończył się programem artystycznym. Urozmaicającym akcentem był występ zespołu dziecięcego Pierwiosnek z Ukrainy
Rozmawiamy z głównym organizatorem uroczystości wójtem Robertem Nowakiem
Jakie znaczenie dla mieszkańców ma dzisiejsze święto?:
– To impreza podsumowująca obchody 640-lecia Przyrowa. 16 marca, w dniu którym Król Kazimierz Wielki nadawał przywilej lokacyjny, przygotowaliśmy sesję historyczno-naukową. Dzisiaj uroczyście prezentujemy pomnik-rzeźbę, która przedstawiają 6 scen z 640-letniej historii Przyrowa. Opowiadają i pokazują one ważne momenty z życia miasta. By dodać wagi naszej celebrze postanowiliśmy uroczyście nadać imię Kazimierza Wielkiego naszemu Rynkowi.
Jakie są dalsze plany rozwojowe dla Przyrowa?
– Najważniejszym dla nas jest rozwój miasta i gminy. Wiele inwestycji unowocześniających i upiększających nasz region już przeprowadziliśmy. Na dniach oddaliśmy do użytku przebudowany odcinek ulicy św. Anny przy drodze wojewódzkiej. Prowadzimy prace na ulicy Zarębskiej i Lelowskiej, termomodernizujemy Urząd Gminy i szkołę w Przyrowie, chcemy jeszcze zbudować oświetlenie uliczne w Woli Mokrzeskiej. Ten rok jest dobrym rokiem inwestycyjnym, mamy nadzieję, że kolejne lata będą równie udane, że nasze wnioski zostaną zaakceptowane i uzyskamy dofinansowanie unijne na następne przedsięwzięcia.
Przyrów- wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Przyrów, nad Wiercicą. Powstała w wyniku nadania praw miejskich przez Kazimierza Wielkiego w 1369 r. Położenie miasta na ważnym szlaku komunikacyjnym gwarantowało jego rozwój i nadawało wzrost znaczenia. Spadek znaczenia Przyrowa i ograniczenie rozwoju spowodowane było zmianą trasy głównej drogi z Krakowa do Wielkopolski, oraz ogromnymi zniszczenia dokonanymi przez Szwedów w XVII w.(pozostało około 30 prcent zabudowy) i rokosz Lubomirskiego. Przyrów stracił prawa miejskie na mocy dekretu wydanego przez cara Aleksandra w 1869 roku, formalnie za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym.
Przemysław Dudek