- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

640 lat Przyrowa 1369 – 2009

Uroczystość przemówieniem i powitaniem gości – parlamentarzystów Ziemi Częstochowskiej i delegacji z powiatu śniatyńskiego na Ukrainie, z którym powiat częstochowski na podpisaną umowę, rozpoczął wójt Robert Nowak. Następnie odbyła się krótka inscenizacja wydarzeń historycznych związanych z Przyrowem przygotowana przez młodzież gimnazjalną. Po uroczystym nadaniu imienia i odsłonięciu sześciu płaskorzeźb przedstawiających historię Przyrowa i okolic autorstwa Witolda Biedronia, festyn zakończył się programem artystycznym. Urozmaicającym akcentem był występ zespołu dziecięcego Pierwiosnek z Ukrainy

Rozmawiamy z głównym organizatorem uroczystości wójtem Robertem Nowakiem

Jakie znaczenie dla mieszkańców ma dzisiejsze święto?:
– To impreza podsumowująca obchody 640-lecia Przyrowa. 16 marca, w dniu którym Król Kazimierz Wielki nadawał przywilej lokacyjny, przygotowaliśmy sesję historyczno-naukową. Dzisiaj uroczyście prezentujemy pomnik-rzeźbę, która przedstawiają 6 scen z 640-letniej historii Przyrowa. Opowiadają i pokazują one ważne momenty z życia miasta. By dodać wagi naszej celebrze postanowiliśmy uroczyście nadać imię Kazimierza Wielkiego naszemu Rynkowi.
Jakie są dalsze plany rozwojowe dla Przyrowa?
– Najważniejszym dla nas jest rozwój miasta i gminy. Wiele inwestycji unowocześniających i upiększających nasz region już przeprowadziliśmy. Na dniach oddaliśmy do użytku przebudowany odcinek ulicy św. Anny przy drodze wojewódzkiej. Prowadzimy prace na ulicy Zarębskiej i Lelowskiej, termomodernizujemy Urząd Gminy i szkołę w Przyrowie, chcemy jeszcze zbudować oświetlenie uliczne w Woli Mokrzeskiej. Ten rok jest dobrym rokiem inwestycyjnym, mamy nadzieję, że kolejne lata będą równie udane, że nasze wnioski zostaną zaakceptowane i uzyskamy dofinansowanie unijne na następne przedsięwzięcia.

Przyrów- wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Przyrów, nad Wiercicą. Powstała w wyniku nadania praw miejskich przez Kazimierza Wielkiego w 1369 r. Położenie miasta na ważnym szlaku komunikacyjnym gwarantowało jego rozwój i nadawało wzrost znaczenia. Spadek znaczenia Przyrowa i ograniczenie rozwoju spowodowane było zmianą trasy głównej drogi z Krakowa do Wielkopolski, oraz ogromnymi zniszczenia dokonanymi przez Szwedów w XVII w.(pozostało około 30 prcent zabudowy) i rokosz Lubomirskiego. Przyrów stracił prawa miejskie na mocy dekretu wydanego przez cara Aleksandra w 1869 roku, formalnie za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym.

Przemysław Dudek

Podziel się: