3D w OKF


OKF w Częstochowie będzie zamknięty od 1 do 25 lipca br. Jednak przyczyna tej wakacyjnej przerwy, ucieszy z pewnością wszystkich naszych wiernych i stałych widzów. Powodem jest bowiem tzw. cyfryzacja.

Kino studyjne ILUZJA zostanie wyposażone w nowoczesny projektor cyfrowy DCI o rozdzielczości obrazu 2k z możliwością prezentowania filmów w systemie 3D. Wymieniony zostanie ekran na srebrny- metalizowany, przystosowany do projekcji 3D. Zamontowany zostanie nowoczesny system nagłośnienia w standardzie Dolby Digital DCI. Połowę środków otrzymaliśmy od Gminy Miasta Częstochowy, a drugą połowę uzyskaliśmy w ramach dofinansowania z Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej – z programu operacyjnego ” Rozwój kin”.

Cyfryzacja dokonała się nawet w małych miejscowościach i częstochowskie kino studyjne pozostawało jednym z niewielu ośrodków bez tego typu aparatury. Ostatni rok był dla nas ogromnie trudny pod względem repertuarowym, gdyż coraz więcej dystrybutorów filmowych odchodzi od rozpowszechniania filmów na kopiach 35 mm, na rzecz kopii cyfrowych. Już w nadchodzącym roku liczba filmów na kopiach 35 mm, wprowadzanych na polskie ekrany nie przekroczy 10%, a tym samym, bez aparatury cyfrowej, zostalibyśmy pozbawieni możliwości wyświetlania zdecydowanej większości tytułów.

Sami kiniarze i historycy kina porównują zmianę w technice wyświetlania filmów, do przełomu jakim było wprowadzenie do kin dźwięku w 1927 roku. Po ponad 100 latach wyświetlania filmów w technice analogowej, film przechodzi na technologię cyfrową. Postępująca na świecie, jak również w Polsce tzw. „cyfryzacja kin”, jest wynikiem postępu technologicznego i odchodzeniem od tradycyjnych nośników filmów kinowych – taśm 35 mm.

W czasach cyfryzacji mediów i powszechnym dostępie do przekazu elektronicznego, wprowadzenie do kin projektorów cyfrowych przestaje być luksusem, a staje się koniecznością. Przede wszystkim umożliwia dostęp do tytułów z najnowszego repertuaru, ale nie tylko. Odnowione kopie starych polskich i zagranicznych filmów, dostępne są teraz przede wszystkim w wersji cyfrowej. Technologia cyfrowa zapewnia lepszą ostrość i stabilność obrazu, lepszy i bardziej czysty dźwięk, a także najwyższą jakość projekcji bez względu na czas użytkowania kopii. Najważniejsze jest jednak to, że kina uczestniczące w cyfrowej dystrybucji nie są uzależnione od obiegu kopii filmowych wykonanych w standardzie 35 mm. Oznacza to, że mogą równocześnie wyświetlać filmy premierowe i są w stanie dowolnie, w doskonałym dopasowaniu do potrzeb lokalnych społeczności, kształtować program wyświetlanych filmów.

Kino planuje wystartować, już z nową aparaturą, repertuarem złożonym z tytułów, których nie mogliśmy dotąd zagrać właśnie z tego względu, że były rozpowszechniane wyłącznie na nośniku cyfrowym.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *