II ŚWIĘTO MUZYKI IM. KRZYSZTOFA POŚPIECHA POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”


Koncert w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia

Koncert w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia

27 października 2019 roku w kościele pw. Świętych Pięciu Męczenników Polski w Częstochowie miało miejsce prawykonanie dzieła „Wszystko, co Polskę stanowi. Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu”. Na koncert przybyli abp Wacław Depo oraz wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Szymon Giżyński.

Utwór powstał do tekstów Tadeusza Szymy, zebranych w tomiku „Wszystko, co Polskę stanowi. Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu”, muzykę skomponowali: Tomasz Łękawa i Siergiej Wowkotrub. A zaprezentowała dzieło znana, częstochowska śpiewaczka operowa Katarzyna Suska-Zagórska, której akompaniowali Siergiej Wowkotrub – skrzypce i Olga Wowkotrub – clavinowa.
Koncert, przygotowany przez brata Tadeusza Szymy – Jana Szymę, wiceprezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater, połączył dwie idee. Nadrzędną było oddanie hołdu Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu za Jego wielkie dzieło kapłańskie na rzecz narodu polskiego. Osobistym przesłaniem było podziękowanie bratu – za miłość, twórczość i świadectwo wiary.
W przedmowie do publikacji „Wszystko, co Polskę stanowi. Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu” ks. Abp Wacław Depo wyraził przekonanie, że ta wzniosła książka ma za zadanie przygotować nas na dar beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Poetycka narracja odnotowuje ważne wydarzenia z życia Kardynała. Rozpoczyna się od momentu aresztowania Kardynała Stefana Wyszyńskiego, 25 września 1953 roku. W dalszej części przypomina Jego więzienne ścieżki – od Rywałdu, przez Stoczek Klasztorny, Prudnik i Komańczę, pielgrzymkę na Jasną Górę 26 sierpnia 1956 roku – podczas składania Ślubów narodu na szczycie stał symboliczny, pusty fotel, bo Prymas nie został wówczas wypuszczony z więzienia, koronację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej 3 maja 1966 roku, słynne spotkanie z papieżem Janem Pawłem II na placu Świętego Piotra w Rzymie 22 października 1978 roku aż do pogrzebu Kapłana, 31 maja 1981 roku, który był kolejnym aktem zjednoczenia narodu polskiego. Za jego trumną szła cała Polska.
URSZULA GIŻYŃSKA

Fot. UG
Po koncercie, od lewej stoją: Siergiej Wowkotrub, Tomasz Łękawa, Katarzyna Suska-Zagórska, Olga Wowkotrub

Okładka książki Tadeusza Szymy

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *