W kościele w Rędzinach, 30 października 2016 roku, Mszą Świętą dziękczynną, pod kierunkiem biskupa seniora Antoniego Długosza, uczczono 150. rocznicę utworzenia lokalnej parafii pw. św. Otylii. – Dziękujemy Panu Bogu, że ten jubileusz, dane jest nam przeżyć w rocznicę 1050-lecia chrztu Polski – podkreśla proboszcz parafii ks. Paweł Kłos.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych: poseł Szymon Giżyński (PiS), Paweł Militowski, wójt Gminy Rędziny Mariusz Spiechowicz, zastępca wójta Gminy Rędziny, Maciej Mróz, przewodniczący Rady Gminy Rędziny, osoby odpowiedzialne za budowę kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego na cmentarzu parafialnym w Rędzinach: inż. Zdzisław Trybulak, kierownik budowy, inż. Kazimierz Matyja, inspektor budowy, inż. Witold Dominik, architekt kaplicy oraz poczty sztandarowe szkół i Ochotniczej Straży Pożarnej. Gości powitał proboszcz ks. Paweł Kłos. Przypomniał, że parafia powstała na 900 lat chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie, kiedy Polski nie było na mapie Europy i świata, podczas zaborów, trzy lata po Powstania Styczniowego. – Z tragicznych wydarzeń naszej parafii, o których należy pamiętać, to mord dokonany przez niemieckiego okupanta 9 września 1941 roku. W Rudnikach Niemcy powiesili wówczas 19 osób. Z radosnych przeżyć, to 100-lecie konsekracji kościoła, które obchodziliśmy dziesięć tal temu – powiedział ksiądz proboszcz Paweł Kłos.
Na uroczystości jubileuszowe przybyli także kapłani pochodzący z parafii: ks. gen. Stanisław Rospondek, ks. prał. Kazimierz Karoń, ks. Leszek Turek, ks. Roman Patyk, ks. Paweł Marzec, a także duża rzesza wiernych. Liturgię ubogacił śpiew chóru parafialnego i scholi dziecięco-młodzieżowej. Oprawę liturgiczną uroczystości przygotował ks. Piotr Sowa, wikariusz parafii w Rędzinach.
Podczas Eucharystii bp Długosz udzielił sakramentu bierzmowania 70 osobom. W homilii, skierowanej do młodzieży, nawiązał do jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski. – Gdyby Mieszko I nie przyjął chrztu nie byłoby nas w Europie. Przez chrzest staliśmy się silnym i katolickim narodem, państwem z którym muszą liczyć się sąsiedzi, a nawet cała Unia Europejska – mówił bp Długosz. Wskazywał młodzieży drogę do Jezusa. – Chrześcijaństwo oznacza przyjęcia Jezusowego przepisu na życie. To oznacza również wierność Bożym przykazaniom. Módlcie się o to, by w przyszłości być dobrymi matkami i ojcami rodzin. Módlcie się o święte małżeństwa. Mówcie waszym rówieśnikom, aby przez alkohol i narkotyki nie niszczyli swojego życia – apelował Ksiądz Biskup.
Z historii parafii.
Początkowo na terenie Rędzin istniała kaplica, prawdopodobnie drewniana, w której odprawiał Msze św. dojeżdżający ze Mstowa zakonnik Kanoników Regularnych Laterańskich. Parafię erygował w 1866 r. biskup włocławski Michał Marszewski wydzielając jej terytorium z parafii w Mstowie. Jednak już od 6 lipca 1624 r. Rędziny stały się filią macierzystej parafii ze stale rezydującym tu duszpasterzem. Na miejscu dotychczasowej kaplicy zbudowano wówczas murowany kościół pw. św. Otylii, który został konsekrowany przez biskupa Adama Górskiego 9 lipca 1625 r. Jednak w 1897 r. został on ostatecznie rozebrany. Ostatnia Msza święta w starym kościółku miała miejsce 21 kwietnia 1897 r., a już 13 lipca 1897 r. odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego w mury powstającego kościoła. Z ofiar wiernych rozpoczęto budowę nowej świątynni odpowiadającej wielkością potrzebom parafii. Zadania tego podjął się w latach 1897-1901 ks. Bolesław Wróblewski. Na palcu przed świątynią już w 1901 r. ustawiono figurę Maryi Niepokalanie Poczętej. Następnie świątynię konsekrował biskup Stanisław Zdzitowiecki 4 lipca 1903 r. Uszkodzoną podczas I wojny światowej świątynię restaurował w latach 1921-23 ks. Jan Łabęda.
Teren przykościelny uporządkował i ogrodził murem w latach 1948–1954 ks. Stanisław Gołaszewski. Za ks. Mariana Kubisia ankrowano mury kościoła i wieży, wybudowano kolejne szkarpy przyporowe, uzupełniono tynki. W późniejszych latach m.in. zmodernizowano prezbiterium, założono nowe nagłośnienie i żyrandole, wstawiono witraże. W 2014 r. w kościele zamontowano ogrzewanie oraz wykonano remont wieży kościelnej.
W dziejach parafii proboszczami byli przed 1925 r. m. in. ks. Bolesław Wróblewski (1894-1901). Następnie od 1925 r. kolejno proboszczami byli: ks. Jan Łabęda (1925-34), ks. Aleksander Cugowski (1934-48), ks. Stanisław Gołaszewski (1948-66), ks. Marian Kubiś (1966-78), ks. Andrzej Mysłek (1978-84), ks. Stanisław Bigaj (1984-92), ks. Jan Edward Marczewski (1992-2014), a obecnie od 2014 r. funkcję tę pełni ks. Paweł Kłos.
historia parafii: http://kuriaczestochowa.pl/
GAW