125 lat OSP w Lublińcu


Z okazji 125-lecia istnienia OSP w Lublińcu w tamtejszym Urzędzie Miejskim zorganizowana została uroczysta sesja Rady Miejskiej na której w imieniu Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie, wiceprezes ZOW ZOSP RP w Katowicach Henryk Kiepura wręczył na ręce prezesa OSP Krzysztofa Olczyka medal honorowy im. Bolesława Chomicza. W tak miłej uroczystości uczestniczyli także: burmistrz miasta Edward Maniura, komendant powiatowy PSP bryg. Marian Nocuń, prezes ZOP ZOSP RP Krzysztof Strzoda, wiceprezes OSP Jerzy Mrugała, przedstawiciele okolicznych jednostek OSP oraz inni zaproszeni goście.

Ochotnicza jednostka
Częste pożary budynków mieszkalnych i gospodarczych na terenie miasta i przyległych wsi zdopingowały mieszkańców do powołania Ochotniczej Jednostki Ogniowej, do której już na pierwszym zebraniu zapisało się pierwszych 36. ochotników. Po roku 1921, kiedy część Górnego Śląska wraz z częścią powiatu lublinieckiego została przywrócona Polsce, prezesem jednostki OSP został wybrany Polak – Maksymilian Rzeźniczek, a komendy niemieckie, zastąpione zostały komendami polskimi. Nowe władze miasta i sponsorzy sprawili ochotnikom nowe mundury już według polskiego wzornictwa, nowy sprzęt w postaci sikawek, drabiny mechanicznej, 6 drabin przystawnych i hakowych. W miejsce starego sztandaru, który wywieziono do Dobrodzienia, ufundowano nowy ze św. Florianem i poświęcono go uroczyście 6. września 1925 r. W 1929 r. jednostka przeniosła się do nowej bardziej obszernej strażnicy przy ulicy Sokoła. Obok niej usytuowana została także wspinalnia z zamontowanym na niej urządzeniem do suszenia węży gaśniczych. Magistrat ufundował także strażakom szybki wóz konny zwany rekwizytem. W 1932 r. jak zapisano w kronice, strażacy obchodzili swój 50 letni jubileusz w którym m. in. uczestniczył były wojewoda śląski dr Michał Grażyński.
Po mroku okupacji
Wycofujący się hitlerowcy zabrali ochotnikom najcenniejszy sprzęt ratowniczo-gaśniczy, wywożąc go w głąb swego kraju. Już w kilka miesięcy później, dzięki inicjatywie i zaradności ochotników, do remizy sprowadzono z amerykańskiego demobilu samochód wojskowy marki dodge. Po jego adaptacji do celów gaśniczych wykonanych przez mistrzów Pawła Szwedzińskiego i Franciszka Pelengę, maszyna ta przez wiele lat gasiła skutecznie liczne pożary w całym regionie lublinieckim jak i poza jego granicami.
Wspomniana jednostka od 1948 r. aż do 1959 r. pełniła rolę Pożarniczego Pogotowia Okręgowego. Budynek został ponownie przebudowany i przystosowany do ciągle wzrastających potrzeb ochrony przeciwpożarowej miasta i okolicy. 1 września 1959 r. obok już istniejącej OSP, powstaje Zawodowa Straż Pożarna a na komendanta powołany zostaje st. ogn. Tadeusz Gajda. Z nowo powstałą jednostką, ochotnicy nawiązują ścisłą współpracę.

Na 100-lecie istnienia
Jednostka w uznaniu zasług i wieloletnią społeczną służbę na rzecz społeczeństwa, uhonorowana została Złotym Znakiem Związku oraz złotą odznaką „Za zasługi dla województwa katowickiego”. 1 marca 1991 r. na stanowisko komendanta miejskiego PSP powołano ppor. Mariana Nocunia (dziś brygadier) znanego działacza OSP.W okresie minionego 100-lecia które przeszło do chlubnej historii OSP, kronika następnego 25 –lecia zaowocowała nie tylko licznymi zapisami operacji ratowniczo-gaśniczymi (kuźnia Raciborska, Lasy Kamieńska i Kalet, powodzie w rejonie Odry i jej dorzeczy itp.) ale i przy rozbudowie i dalszej modernizacji strażnicy. Udział ochotników w tych pracach społecznych wyniósł 6.934 rob/godz.
Oceniając wysoko udział ochotników w ochronie przeciwpożarowej, z budżetu miasta Lublińca zakupione zostają dla nich: 2 samochody marki „żuk” i nowy”ford” z pełnym wyposażeniem a następnie, 4 nowe motopompy, pilarki, halogeny, radiostacje, ubrania ochronne itp. Istniejąca tam drużyna młodzieżowa MDP za sukcesy uzyskane w zawodach sportowo pożarniczych i turniejach wiedzy pożarniczej od kilku lat gości na letnich obozach wypoczynkowo szkoleniowych nie tyko w Polsce ale i w: Austrii, Niemczech i Holandii.
Po ostatnich w 2006 r. zmianach w zarządzie, obecnie jednostką OSP kieruje zarząd w składzie: prezes Krzysztof Olczyk, wiceprezesi Jerzy Mrugała i Ryszard Kwiatkowski, skarbnik Helena Piecuch, sekretarz Wojciech Kwapień, gospodarz Wiesław Kuciejczyk oraz Roman Tomys.

J.Ostrowski

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *