W JASNOGÓRSKIEJ SZOPCE


Szopkę Jasnogórską bez wątpienia zaliczyć należy do najpiękniejszych i najokazalszych w Polsce. “Z Chrystusem w Trzecie Tysiąclecie” – to hasło towarzyszy w tym roku szopce ojców paulinów.

Szopkę Jasnogórską bez wątpienia zaliczyć należy do najpiękniejszych i najokazalszych w Polsce. “Z Chrystusem w Trzecie Tysiąclecie” – to hasło towarzyszy w tym roku szopce ojców paulinów.

Od 9 lat Szopka rozstawiana jest w Wieczerniku, pod gołym niebem. Dawniej wierni przybywający na Jasną Górę podziwiali ruchome figurki w Kaplicy Różańcowej. Przygotowania rekonstrukcji miejsca narodzin Jezusa rozpoczęły się na ponad dwa miesiące przed Świętami Bożego Narodzenia. Szopka zajmuje powierzchnię 500 metrów kwadratowych. Boża Rodzina, z królami i pasterzami, jest punktem centralnym, ale nie jedynym. Atmosferę wystroju Wieczernika budują m.in. gołębniki, nietypowe ule, drewniane domki dla zwierząt. Wszystko osadzone w naturalny sposób pomiędzy siedmioma gatunkami drzew, świerków, sosen i brzóz. Do produkcji Szopki wykorzystano ogromną ilość materiałów – dwa samochody ciężarowe kamieni, tyleż samo mchu, liści i siana, nawieziono aż cztery ciężarówki ziemi, użyto 30 kilogramów gwoździ i ponad 13 metrów kwadratowych desek. W Jasnogórskiej Szopce nie mogło zabraknąć zwierząt. Oprócz wypchanych, szczególną sympatią, zwłaszcza wśród dzieci, cieszą się cztery króliki, osiołek Amelka, trzy owieczki i bażanty. Usłyszeć można głosy ptaków – bażantów, kaczek, gołębi i kur. Zwierzęta, jak co roku, wypożyczyli mieszkańcy Częstochowy i okolic. Osiołek Amelka na przykład jest własnością szefa znanej częstochowskiej piekarni “Majami” Michała Dziewiora. Do niego należą również gołębie, a bażanty są własnością Jacka Kicińskiego z Aleksandrii. Owieczki od wielu lat przywozi do Jasnogórskiej Szopki Zbigniew Bigosiński – sołtys Mstowa. Trzy króliki kupił ojciec paulin Anioł Jaskóła, który od paru już lat opiekuje się szopką, a czwarty… przykicał sam, podrzucony przez anonimowego ofiarodawcę.
Najważniejszym miejscem Wieczernika jest Szopka. Tegoroczna nieznacznie różni się od poprzednich. W drewnianym domku pokrytym słomą, znalazło się ponad 20 figurek rozstawionych na sianie. Niedziela, to dzień największego oblężenia Wieczernika. Każdego roku ogląda Szopkę ponad 100 tysięcy osób. Kto jeszcze nie odwiedził dzieciątka w Jasnogórskiej Szopce może to uczynić do 28 lutego – środy popielcowej, bowiem w tym dniu zostanie ona rozebrana.
Pokój, miłość, pojednanie, to – zdaniem paulinów – przesłanie na pierwszy rok nowego wieku. O tym ma nam właśnie przypominać Szopka Jasnogórska.

RENATA KLUCZNA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *