Tablica o jerzykach na Skwerze Solidarności


Na skwerze Solidarności w centrum Częstochowy stanęła tablica informacyjna poświęcona jerzykom. To zasługa społeczników, pomysłodawców inicjatywy „Akcja Jerzyk w Dzielnicy Stradom”.

 

Po okresie, w którym populacja jerzyków w Częstochowie zmniejszała się z powodu kurczenia się możliwości gniazdowania, ptaki ponownie coraz częściej wybierają nasze miasto. Duża w tym zasługa społeczników zaangażowanych w inicjatywę „Akcja Jerzyk w Dzielnicy Stradom”, ale także działaniom miasta, dzięki którym coraz więcej budek pojawia się na budynkach znajdujących się w zasobach miejskich, w tym na szkołach i urzędach. Jest ich już około 7 tysięcy

Społecznicy z dzielnicy Stradom, prowadzą od trzech lat akcję promowania i wieszania budek dla jerzyków, a jednocześnie edukują na ich temat. Budki pojawiają się na kolejnych miejskich budynkach publicznych, ale także na wielu domach prywatnych, oczywiście nie tylko w dzielnicy Stradom (w tej dzielnicy jest ich obecnie ponad tysiąc).

– Jerzyk żyje 21 lat i wraca do miejsca, w którym się urodził i wychował, dlatego warto walczyć o te ptaki – przypomina Monika Gałwa-Widera, jedna z liderek społecznej akcji. – W ostatnich dwóch sezonach udało nam się uratować 200 jerzyków, a w ciągu trzech lat akcji populacja jerzyka w Częstochowie zwiększyła się o ok. 30 procent.

„Akcja Jerzyk w Dzielnicy Stradom” to społeczna inicjatywa zapoczątkowana przez Jacka Tomasza Suchomela, który rozpoczął akcję tworzenia lepszych warunków do osiedlania się jerzyka w Częstochowie. Zainteresowanie tym pożytecznym ptakiem wzrosło na tyle, że akcje edukacyjne prowadzone przez społeczników ze Stradomia oraz montaże budek odbywają się w całym mieście, są też inspiracją do podobnych akcji w innych zakątkach Polski.

Z jednej strony w mieście jest więc bardzo mocno rozwinięta akcja edukacyjna związana z pożytkami z obecności jerzyków, a z drugiej strony – co roku przybywa dużo budek na elewacjach budynków prywatnych i miejskich, dzięki czemu mamy m.in. znacząco mniej komarów.

fot. Wikipedia

Młody jerzyk na grzebiecie

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *