Święta – czas na zgodę


Już po raz czwarty w Częstochowie rusza kampania mediacyjna „Pogódźmy się na Święta”.

Jest to ogólnopolska akcja społeczna, której celem jest pojednanie zwaśnionych stron, które z jakiegoś powodu same nie potrafią się porozumieć w rodzinie czy w pracy. Chcemy uświadomić wszystkim, że mediacja – to prawo, to przywilej, to pomoc.

Inspiratorem i organizatorem akcji Pogódźmy się na Święta jest Stowarzyszenie Mediacje Polska oraz Krajowe Centrum Mediacji.
W Częstochowie akcją kieruje „Stowarzyszenie Mediatorów Pomoc”, które siedzibę ma
na ul. Kopernika 11 lok 11.

Patronat nad kampania przejął Prezes Sadu Okręgowego w Częstochowie oraz Kurator Okręgowy.

W ramach kampanii „Pogódźmy się na Święta” w miesiącu grudzień od 6 do 20 mediatorzy pomagają nieodpłatnie.
Szczególną rolę odgrywa tu mediator, bowiem to on właśnie pomaga stronom dogadać się i znaleźć wspólny kompromis. Mediator jest wiarygodny, umie pozyskać zaufanie rozmówcy, każdej stronie poświęca tyle czasu, każdą traktuje tak samo, nie opowiada się po żadnej ze stron.

„Pogódźmy się na Święta” to akcja społeczna, która wiąże się ściśle z Bożym Narodzeniem, chcemy by każdy w zgodzie i z uśmiechem na twarzy mógł zasiąść do wieczerzy wigilijnej.
Święta to dobry okres by spróbować zażegnać konflikt – w rodzinie, sąsiedztwie, w miejscu pracy.

Wigilia jest dniem, który mocno kojarzy się pojednaniem, sprzyja temu nastrój choinki, dzieci wypatrujących pierwszej gwiazdki, w powietrzu pachnie różnymi przysmakami, ludzie do siebie piszą życzenia, dzwonią z życzeniami, mają dla siebie wiele ciepłych słów, wyciągają z szaf odświętne ubrania. Są dla siebie bardziej wyrozumiali. Niektórzy mówią, ż jak ktoś się nie pogodzi w Wigilię, to w ciągu roku będzie mu strasznie trudno to zrobić. Na pewno coś w tym jest.

Kampania ma za zadanie zbliżyć ludzi, którzy z jakiegoś powodu żyją w niezgodzie i sami nie potrafią się porozumieć.
W życiu bywają różne sytuacje będące źródłem konfliktu, czasami rodzice się rozwodzą, bywa, że rodzeństwo latami ze sobą nie rozmawia itp.
Chcemy pomóc ludziom w odbudowaniu bądź nawiązaniu dobrych relacji z bliskimi współpracownikami bądź innymi ludźmi.

O pomoc może się zwracać każdy. Mediatorzy są w całym kraju, w większych miastach powołani są koordynatorzy – u nas w Częstochowie koordynatorzy to Mariola Pawłowska-Rak tel 0512 439 009, Karina Kozioł 609 141 458.

Przez 3 ostatnie lata akcja cieszyła sie dużym zainteresowaniem.

Dużo telefonów nadawała się raczej do telefonu zaufania niż do interwencji mediatorów. Dzwoniły matki, o których zapomniały ich własne dzieci, kobiety porzucone przez mężów i mężczyźni, których zostawiły ich kobiety życia. Chcieli się wygadać, poprosić o radę, czasami popłakać w słuchawkę.
Ale jak ktoś ze sobą nie rozmawia przez 10 czy 20 lat to nagle nie stanie się cud. Trzeba z tymi ludźmi dłużej popracować.

Główne sprawy to: matka, która nie rozmawiała z córką, mężczyzna, który siedzi w areszcie a rodzina nie chce o nim słyszeć, rodzeństwo poróżnione walką o spadek po rodzicach, byli małżonkowie walczący w sądzie o prawo nad dzieckiem, przyjaciele, którzy lata temu się skonfliktowali i nie mają odwagi chwycić za słuchawkę i zadzwonić

Blisko około 90 % wszystkich spraw jakie trafiają do mediacji przed świętami to sprawy rodzinne.

Mediacje zaczynają się zwykle od telefonu jednej ze skłóconych stron, która chce zrobić pierwszy krok w kierunku zgody: matki, syna, babci, brata.
Zdarza się, że dzieci dzwonią, naświetlając sytuację w domu.

Mediator dociera do drugiej strony, umawia się na spotkanie. Wysłuchuje obu stron, ustala źródło konfliktu.
Zdarza się sytuacja, że ludzie po raz pierwszy słyszą jakie są argumenty drugiej strony, dowiadują się, co czuje i przeżywa osoba z którą się kłócą.
Do tej pory nie mieli takiej szansy, bo się po prostu nie słuchali. Większość rozmów kończy się awanturą.
Mediator wysłuchuje racji każdej z osób, pozwala nabrać dystansu. Daje im szanse, żeby mogli bez emocji porozmawiać.
Wspólnie zastanawiają się nad rozwiązaniem problemu.

Efektem mediacji jest najczęściej pisemna ugoda

Wielkie godzenie będzie trwać od 6 do 20 grudnia, mediacje są prowadzone bezpłatnie
Telefony i adresy email do mediatorów koordynatorów można znaleźć do pod adresem
www.pogodzmysie.pl

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *