SPORT W GMINACH

OLSZTYN
25 i 26 maja 2019 roku w Roding w Bawarii odbyły się Mistrzostwa Europy oraz Puchar Europy w Nordic Walking. Na podium stanął mieszkaniec Kusiąt, Karol Stiller.

OLSZTYN
25 i 26 maja 2019 roku w Roding w Bawarii odbyły się Mistrzostwa Europy oraz Puchar Europy w Nordic Walking. Na podium stanął mieszkaniec Kusiąt, Karol Stiller. Zawody odbyły się na dystansie 10 kilometrów. W Mistrzostwach Europy wystartowały 132 osoby, a w Pucharze Europy 105 uczestników.
Oprócz mieszkańca gminy Olsztyn na podium stanęło jeszcze dwóch zawodników i dwie zawodniczki z Polski: Marcin Rosak, Adam Kuźmicz, Agnieszka Mielecka i Małgorzata Kubiszyn.
OLSZTYN
W dniach 24–26 maja 2019 w Nowej Rudzie Słupiec odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Taekwon-do ITF. Rewelacyjnie pokazali się młodzi podopieczni trenera Jacka Wąchały z Klubu Sportowego Dragon. Zdobyli 5 złotych krążków, 1 srebrny i 1 brązowy. Klub Dragon w rankingu uplasował się na pierwszym miejscu, pokonując 26 klubów z całej Polski. Alicja Slian i Karolina Dziura wywalczyły tytuł Mistrzyń Polski aż w dwóch konkurencjach. Alicja w walce do 46 kg i w układach stopni mistrzowskich, natomiast Karolina w walkach do 60 kg oraz w technikach specjalnych. Ich klubowa koleżanka Julia Bulska również zdobyła dwa tytuły: Mistrzyni Polski w walkach do 50 kg i Wicemistrzyni w technikach specjalnych. Do tego grona utalentowanych młodych smoków dołączył Jakub Derejczyk, który w nowej Rudzie stanął na trzecim miejscu podium w konkurencji technik specjalnych.
OLSZTYN
Członkowie grupy biegowej Human & Hunter Runners Team wzięli udział „VI Biegu Jurajskich Ścieżek w Żarkach i Niegowie”, który odbył się 25 maja w Żarkach. Na dystansie 10 km trzecie miejsce zajął Przemysław Gawron. Pozostali członkowie grupy uplasowali się za podium: 4. Marcin Sobierajski, 5. Jacek Tyliński, 8. Marek Kawecki, 12. Dominik Nocuń, 14. Darek Górny.
JANÓW
25 maja w Siedlcu w gminie Janów rozegrano XIX Jurajskie Marsze na Orientację o Puchar Wójta Gminy Janów i Starosty Częstochowskiego. Organizatorem imprezy był ZO PTSM w Częstochowie, Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Siedlcu, przy współudziale LGD Partnerstwo Północnej Jury, Starostwo Powiatowe.
Zawodnicy ze szkół gminy Janów oraz Częstochowy wystartowali w grupach na trasę 4 i 5 km w kategorii TD, TM, TO – w sumie 96 zawodników. Na starcie z mapy wzorcowej musieli nanieść punkty na mapy otrzymane po przekroczeniu czasu, a potem odszukać je w terenie i prawidłowo zapisać na karcie startowej. Oprócz punktów na starcie były umieszczone fotki ostańców skalnych, które trzeba było sfotografować i odszukać w terenie oraz zaznaczyć na karcie startowej.
Budowniczym trasy i sędzią był Zbigniew Tarnowski oraz Karolina Kocka. Sygnał do startu dał Wójt Gminy Janów Edward Moskalik. Wręczenia Pucharów i Dyplomów Wójta Gminy Janów dokonała Agnieszka Kuta Janikowska pełnomocnik Wójta d/s promocji, Prezes ZO PTSM w Częstochowie Henryk Graczyk i Zbigniew Formicki oraz sekretarz Anna Madej. Całość imprezy przygotował Henryk Srokosz SSM w Siedlcu.
PORAJ
W niedzielę 26 maja, na obiekcie Miejskiej Strzelnicy LOK w Myszkowie, odbyły się Zawody Strzeleckie o Puchar Wójt Gminy Poraj Katarzyny Kaźmierczak. Blisko 120 zawodników rywalizowało, strzelając z broni typu pistolet Glock.
Do rywalizacji stanęło ponad 120 zawodników z 23 drużyn. Amatorzy strzelectwa sprawdzili swoje siły w strzelaniu z popularnego pistoletu Glock w pozycji stojącej, z odległości 25 m. W klasyfikacji indywidualnej wygrał Grzegorz Sikora (MTUM Myszków I) z wynikiem 95 pkt. Zaraz za nim uplasował się Marcin Kurczyński (SG Damian I) zdobywając 92 pkt. Trzecie miejsce zajął Bernard Zieliński (strzelec indywidualny) z 91 pkt. Na czwartej pozycji uplasował się: Adam Dziuk (Nadwarcie I) z 91 pkt., a na piątej pozycji Sebastian Stachurzewski (MTUM Myszków I) z 88 pkt. W rywalizacji drużynowej na podium stanęły drużyny: I miejsce: MTUM Myszków I (409 pkt.); II miejsce: Nadwarcie I (402 pkt.); III miejsce: Koziegłowy Siedlec Duży I (381 pkt.); IV miejsce: SG Damian I (373 pkt.); V miejsce: Winowno I (365 pkt). Mistrzowska drużyna Poraj I, która już od kilku lat wygrywa niemal każde zawody strzeleckie na strzelnicy LOK w Myszkowie, tym razem uplasowała się na VI pozycji.
KŁOMNICE
23 maja w Hali Sportowej Częstochowa odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej z okazji XV rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Do rywalizacji przystąpili uczniowie klas IV–VI szkół podstawowych z Częstochowy oraz SP Rzerzęczyce. W turnieju udział wzięło osiem zespołów. Każdy losował kraj, który reprezentował: Polska, Słowacja, Czechy, Łotwa, Estonia, Cypr, Węgry, Litwa.
Uczniowie SP Rzerzęczyce (Estonia) w składzie: Jakub Owczarek (kl. IV), Przemysław Ociepa (kl. Va), Krystian Hofman, Piotr Pabich, Kamil Tasarz, Oskar Żurek (kl. Vb), Dawid Koniecki, Marcel Pruban, Wojciech Wyszka (kl. VI), Sławomir Bekus (nauczyciel) zajęli III miejsce, przegrywając tylko jeden mecz półfinałowy w zawodach.