Raków Częstochowa zagra o fazę grupową Ligi Konferencji UEFA!

Piłkarze Rakowa Częstochowa pokonali 1-0 (0-0, 0-0, 0-0) po dogrywce w rewanżowym spotkaniu III rundy eliminacyjnej Ligi Konferencji Europy UEFA pokonali rosyjski Rubin Kazań i awansowali do fazy play – off. Gola na wagę zwycięstwa zdobył w 111.minucie, Vladislavs Gutkovskis. W decydującej rundzie rywalem częstochowian będzie występujący w belgijskiej Jupiler Pro League – KAA Gent!

Początek czwartkowego spotkania należał do podopiecznych Marka Papszuna, którzy już w 4.minucie byli blisko objęcia prowadzenia. Strzał Iviego Lopeza bardzo dobrze obronił jednak trzeci bramkarz Reprezentacji Rosji, Jurij Diupin.

W zespole gospodarzy bardzo groźny był Kvicha Kvaracchelia, z którym piłkarze Rakowa mieli najwięcej kłopotów. W 20.minucie na bramkę Rakowa uderzał Darko Jevtić, jednak po strzale byłego zawodnika Lecha Poznań – piłkę pewnie interweniował Vladan Kovacević.

W 48.minucie na  strzał zza pola karnego zdecydował się Sead Hakšabanović, jednak piłka trafiła do koszyczka bramkarza Rakowa. Następnie w 52. minucie świetnie na skrzydle poradził sobie Marcin Cebula, który wypatrzył niepilnowanego w polu karnym Iviego Lópeza, lecz ten w dogodnej sytuacji posłał piłkę nad poprzeczkę. Hiszpański pomocnik Rakowa w 64.minucie z rzutu wolnego strzelił jednak niecelnie.

Gospodarze swoją okazję do objęcia prowadzenia mieli w 78.minucie, kiedy to Kvicha Kvaracchelia strzelił niecelnie obok bramki Vladana Kovacevicia.

Na siedem minut przed zakończeniem meczu – rosyjski zespół stworzył sobie najgroźniejszą w tym meczu okazję. Do zagranej z rzutu wolnego futbolówki przez Seada Hakšabanovicia dopadł  DuńczykOliver Abildgaard, a piłka po jego strzale głową odbiła się od słupka i spadła pod nogi defensorów częstochowian, którzy ostatecznie zażegnali niebezpieczeństwo.

W ostatniej akcji meczu jeszcze Andrzej Niewulis próbował pokonć Jurija Diupina, jednak po uderzeniu piłki głową, jednak futbolówka minęła bramkę gospodarzy.

Dogrywkę dużo lepiej rozpoczęli piłkarze Rakowa Częstochowa a w ich szeregach bardzo dobrze prezentował się Vladislavs Gutkovskis.  Gospodarze bardzo skomplikowali sobie swoją sytuację w 106. minucie, kiedy to drugą żółtą kartkę i w konsekwencji czerwoną kartkę obejrzał Ilja Samosznikow.

W 111.minucie podopieczni Marka Papszuna objęli prowadzenie. Idealne dośrodkowanie Wiktora Długosza – pewnym strzałem głową wykorzystał Vladislavs Gutkovskis. Dla Łotysza był to drugi z rzędu gol zdobyty w tym sezonie w barwach Rakowa Częstochowa.

W ostatniej minucie dogrywkiDominik Wydra zdaniem arbitrea głównego – Tamasa Bognara z Węgier, sfaulował rywala w polu karnym. Do piłki ustawionej na 11. metrze podszedł Sead Hakšabanović, lecz z ze strzałem Reprezentanta Czarnogóry poradził sobie Vladan Kovačević.  Bramkarz Rakowa “wyciągnął się jak struna” i fantastycznie obronił strzał zawodnika gospodarzy!

Po tej obronie sędzia zakończył spotkanie, a Raków awansował do kolejnej fazy rozgrywek. W czwartej ostatniej rundzie Eliminacji Ligi Konferencji UEFA rywalem Rakowa Częstochowa będzie będzie występujący w belgijskiej Jupiler Pro League – KAA Gent. W zespole z Gandawy występuje były zawodnik Legii Warszawa, Vadis Odjidja-Ofoe, który jest kapitanem drużyny.

Pierwsze spotkanie zostanie rozegrane w czwartek, 19.sierpnia br. na Stadionie Miejskim w Bielsku – Białej. Rewanż tydzień później na Ghelamco Arena w Gandawie.

12.08.2021, g.18:00: Kazań (Ak Bars Ariena) :

FK Rubin Kazań – RKS Raków Częstochowa 0:1 pd.

Bramka:

0:1: Gutkovskis 111′

Sędziował: Tamas Bognar (Węgry). Żółte kartki: Kostyukow 38′ (faul), Musaev 63′ (faul), Samoshnikov 105′ (faul), Saito 108′ (faul) – Wdowiak 39′ (faul), Niewulis 86′ (faul), Wydra 120′ (faul). Czerwona kartka ( za drugą żółtą kartkę): Samashnikov 106′ (faul). Widzów: 8000.

FK Rubin Kazań: 22.Jurij Diupin (120′ 1.Nikita Miedwiediew) – 20.Władisław Ignatjew (94′ 31.Gieorgij Zotow), 5.Filip Uremović, 4.Silvije Begić, 77.Ilja Samoschnikov, 99.Sead Haksabanović (kpt), 28.Oliver Abildgaard, 6.Hwang In-beom (106′ 16.Mitsuki Sato), 10.Darko Jevtić (56′ 38.Leon Musajew), 21.Kvicha Kvaracchelia (106′ 7.Sołtmurad Bakajew), 14.Michaił Kostyukow (106′ 19.Iwan Ignatjew). Trener: Leonid Slutski.

RKS Raków Częstochowa: 1.Vladan Kovacević – 7.Fran Tudor, 6.Andrzej Niewulis (kpt), 24.Zoran Arsenić, 17.Mateusz Wdowiak (75′ 71.Wiktor Długosz), 20.Marko Poletanović (97′ 5.Dominik Wydra), 66.Ioannis Giannis Papanikolau, 77.Marcin Cebula (97′ 14.Daniel Szelągowski), 11.Ivan Lopez Alvarez, 23.Patryk Kun (117′ 3.Milan Rundić), 9.Sebastian Musiolik (84′ 21.Vladislavs Gutkovskis). Trener: Marek Papszun.