Policyjne zawody

Na terenie ośrodka sportowego „Pegaz” w Częstochowie, 23 lipca 2017 roku, odbył się XVII Międzynarodowy Turniej Policji Konnej, zorganizowany przez Komendę Miejską Policji w Częstochowie. Turniej poprzedził uroczysty przemarsz delegacji zawodników Aleją Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie na Plac Biegańskiego, w związku z obchodami Święta Policji.

W szranki o tytuł najlepszego zawodnika oraz najlepszej drużyny stanęło 22 zawodników z 11 drużyn konnych policji z Polski, Czech i Węgier, a także zawodnicy ze Straży Miejskiej w Łodzi. Sędzią głównym i jednocześnie komentatorem turniejowych zmagań zawodników był Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach, sędzia sportów hippicznych Jerzy Smogorzewski.
Tytuł najlepszej drużyny zdobyła reprezentacja Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie, drugie miejsce drużyna policji czeskiej z Ostravy, a trzecie- drużyna z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim. W kategorii indywidualnej tytuł najlepszego jeźdźca zdobył st. asp. Karol Molenda na koniu Toszek, drugie miejsce zajął również policjant z Chorzowa – sierż. Michał Porcek na koniu Pikador, a trzecie – st. sierż. Agnieszka Walczak na koniu Jawor z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim, która otrzymała także tytuł „Najlepszej amazonki” i jednocześnie otrzymała najwięcej punktów za styl i grację. W konkursie „Potęga skoku” zwyciężył sierż. Rafał Borecki na koniu Korsarz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
Najlepszym zawodnikom oraz najlepszym drużynom puchary i nagrody wręczali, między innymi, p.o. dyrektora Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji mł. insp. Zdzisław Sudoł, p.o. Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie mł. insp. Dariusz Atłasik, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Generałów Policji RP generał w st. spocz. Leszek Szreder, zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy Andrzej Szewiński.
Ważnym punktem programu Święta Policji były awanse na wyższy stopień. W tym roku otrzymało je 253 funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie i 36 z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji.