Pierwszy dzień wiosny


W „Sienkiewiczu” królowała muzyka

W „Sienkiewiczu” królowała muzyka

IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie z okazji pierwszego dnia wiosny przygotowano akademię. Wystąpił na niej zespół profesorski „The Belfers Boys”. – To był genialny występ – oceniają popis swoich nauczycieli uczniowie.

W „Sienkiewiczu” co roku z okazji pierwszego dnia wiosny uczniowie przygotowują występy artystyczne. W tym, za całość projektu, odpowiedzialna była klasa 1 h, którą prowadzi wychowawczyni Magdalena Górska. – Wszyscy świetnie się bawili. Dla nas taki dzień to nowość, bo w gimnazjum nigdy tak nie było – mówi uczennica Joanna Żurawska.
„Sienkiewicz” znany jest z upodobania do śpiewu. Nie zabrakło zatem występów uczniów i chóru szkolnego. Zorganizowano też pokaz na najlepszy strój wiosenny – najbardziej twórcza okazała się klasa 1 e. Entuzjazm uczniów wzbudził koncert „The Belfers Boys”, w którym, pod wodzą Kazimierza Nocunia, wystąpili nauczyciele: wuefu Jacek Lis, przysposobienia obronnego Adrian Purgał i geografii Mariusz Dobosz. Gościnie towarzyszyli im Jan Długosz i Zdzisław Kucharzewski, a konferansjerkę poprowadził Zbigniew Biegański. Młodzież żywo dopingowała swoich pedagogów, a w nagrodę za niespodziankę zgotowała im owacje na stojąco.
– Uczniowie świetnie przyjęli propozycję nauczycieli. Koncert był wyjątkowy, p lekcyjne próby przyniosły efekt – mówi dyr. Jadwiga Sipa, która jest również absolwentką „Sienkiewicza”. Jak wspomina i za jej czasów w szkole dominowała muzyka. – Uczyłam się z Muńkiem Staszczykiem i jak pamiętam nasze pierwsze dni wiosny również były rozśpiewane i roztańczone. Może i obecni uczniowie, którzy też kochają muzykę, za parę lat będą rozsławiać na polskich estradach imię naszej szkoły – dodaje. Sienkiewicz jest szkołą z ogromnymi tradycjami. Za rok będzie obchodził 150-lecie. Tu kształcą się kolejne pokolenia rodzin częstochowskich. Szkoła wychowała wielu znanych ludzi.
UG

Foto Aleksandra Słocińska
„The Belfers Boys” porwał młodzież swoim występem.
Grupa uczniów 1 h. Joanna Żurawska, Iga Jezierska, Tamara Bsoul, Andrzej Babczyński i Pachura Mateusz.

W Samorządówce – uczniowie lubią ten dzień

W VIII Liceum Ogólnokształcącym Samorządowym w organizację pierwszego dnia wiosny zaangażowana jest cała społeczność szkoły. Propozycji programu było od wyboru do koloru. Pokaz mody, występy solistów, konkursy i lekcja języka francuskiego na wesoło. Barwnie było też na widowni. Każda klasa otrzymała swój kolor i przygotowała przebrania kojarzące się z barwą. Były zatem białe anioły, były czerwone diabły i biedronki czy niebieskie taksówki.
– Pierwszy dzień wiosny organizujemy od szesnastu lat, od początku istnienia szkoły, czyli 1994 roku. Łączymy go z obchodami jubileuszowego święta. Tradycyjnie uczniowie i nauczyciele przygotowują program artystyczny, w tym również konkursy związanie z historią szkoły i Częstochowy, czy jak obecnie ze świętem Frankofonii. Poprzez zabawę chcemy zachęcić ich do kreatywności, by wiązali się emocjonalnie ze szkołą i jej tradycją. I jak widać lubią ten dzień – mówi zastępca dyrektora Grażyna Knapik.
Pod wrażeniem uroczystości jest członkini Rady Rodziców Jolanta Najman. – To wspaniała szkoła. Nauczyciel są otwarci na uczniów, pobudzają ich do kreatywności, stwarzają rodzinną atmosferę. Uczy się tu już moje drugie dziecko – mówi pani Jolanta.
Podczas uroczystości wręczono nagrody w II konkursie fotograficznym „Magia Częstochowy – obiektywie młodych”. Wzięło w nim udział 42. uczniów z 16 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Częstochowy i powiatu. Jury w składzie: Robert Sękiewicz (OPK „Gaude Mater”), artysta fotografik Arkadiusz Gepchard, dziennikarz „Życia Częstochowskiego” Janusz Pawlikowski, prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole Bogumił Dobosz, doradca z Samorządowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM Iwona Skrzypczyk-Gałkowska oraz nauczycielki LOS – Ilona Walczak-Dądela i Agnieszka Kołodziej spośród 92 nadesłanych prac najwyższym laurem nagrodziło zdjęcie Samuela Dziury z Autorskiego Liceum Artystycznego i Akademickiego „ALA”. Drugie miejsce zajął Maciej Stępień z VIII LO Samorządowego, trzecie – Filip Głąb z Gim. nr 15 w Częstochowie. Wyróżniło też: Marcelinę Woźnicką z Gim. w Olsztynie, Karolinę Proszkowską z „Czerwonego Jabłuszka” i Izabelę Twardowską z III LO im. Biegańskiego w Częstochowie.
Magdalena Szabla, uczennica kl. III a
– Taki dzień jest dla uczniów dużą atrakcją. Udowadnia, że w szkole może być fajnie, ciekawie i można miło spędzić czas. Jeśli placówka na tak zwany „dzień wagarowicza” zaproponuje coś odmiennego, to uczniowie nie myślą o opuszczaniu lekcji. A tym roku, jak w każdym, mamy świetnie przygotowany ten dzień. To zasługa wszystkich. Przez ponad tydzień zastanawiamy się, co i jak zrobić, by było wesoło i odmiennie. Kreatywności nam nie brakuje, a całość przebiega w ramach zdrowej rywalizacji.

Foto Jolanta Najman

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *