ODPADY TOKSYCZNE NA UL. KOKSOWEJ / Prokuratorskie śledztwo na ukończeniu


 Prokuratura Regionalna w Katowicach prowadzi śledztwo w sprawie zgromadzonych nielegalnych, toksycznych odpadów przy ul. Koksowej w Częstochowie. Odpady zalegają w tym miejscu od kilku lat, ale mimo zgłoszeń problemu ze strony radnych i organizacji ekologicznych władze miasta nie czynią skutecznych działań, aby wyeliminować o groźne dla ludzi i środowiska składowisko.

Trzeba dodać, że z powodu tej sprawy naganę od prezydenta otrzymał wiceprezydent Andrzej Babczyński. Przypomnijmy, że Andrzej Baczyński przez wiele lat był prezesem Częstochowskich Wodociągów. W grudniu 2018 roku z niewiadomych przyczyn Rada Nadzorcza odwołała go z tej funkcji. W zamian dostał propozycję nie do odrzucenia, czyli stanowisko wiceprezydenta Częstochowy, które objął w styczniu 2019 roku. Po otrzymanej naganie Andrzej Babczyński złożył wypowiedzenie. Jest w wieku emerytalnym i będzie odchodził na emeryturę.

O stan śledztwa zapytaliśmy Rzecznika Prasowego Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Zapytaliśmy: 1)  Na jakim jest obecnie etapie prowadzone  śledztwo?, 2)      Czy przedstawiono w tej sprawie zarzuty? 3)  Kto był właścicielem terenu?, Czy  właściciel nieruchomości był w posiadaniu niezbędnych zezwoleń na składowanie odpadów i ile wynosiły za opłaty dzierżawę?, 4)  Jaki jest skład chemiczny odpadów?, 5) Jak wyglądał proceder podziału działki, czy zachowano należytą staranność?

Rzecznik Prokuratury, prokurator Agnieszka Wichary przysłała następujące wyjaśnienie:

W odpowiedzi na zapytanie prasowe, uprzejmie informuję, że śledztwo o sygn. RP I Ds. 35.2018 jest na końcowym etapie, w sprawie przedstawiono zarzuty łącznie 31 osobom, swoim zakresem obejmuje poza składowiskiem, o którym mowa w zapytaniu, jeszcze 10 innych składowisk na terenie województwa śląskiego, małopolskiego i  świętokrzyskiego, a w areszcie aktualnie pozostają 4 osoby, przy czym podczas śledztwa środek ten był stosowany wobec 20 osób podejrzanych. Zarzuty przedstawione w śledztwie dotyczą działania w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, składowania niebezpiecznych odpadów, narażenia dla zdrowia i życia wieku osób oraz mienia. Nieruchomość na której składowano odpady została wynajęta od podmiotu prywatnego, który nie miał związku z działalnością związaną z gromadzeniem odpadów i śledztwo też prowadzone jest w kierunku oszustwa na szkodę tego podmiotu. Z postępowania tego, do odrębnego śledztwa zostały wyłączone materiały dotyczące procederu podziału działki.

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *