LHOIST OGRANICZY NISKĄ EMISJĘ


Przedstawiciele Zakładów Wapienniczych Lhoist podpisali treść porozumienia, w którym zadeklarowali wykonanie instalacji dla trzech pieców szybowych służących do wypału wapna dolomitowego. Uruchomienie instalacji ograniczy emisję pyłu do atmosfery o 99 procent.

W podpisaniu listu intencyjnego, uczestniczył prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz przedstawiciele firmy Lhoist – Marcin Leszczyński, Marcin Staroszczyk i Józef Maszczyński.
W skład instalacji, mającej ograniczyć emisję pyłu do atmosfery o 99 procent o wydajności 75 000 m3/h dla trzech pieców szybowych służących do wypału wapna dolomitowego, mają wejść: filtr tkaninowy workowy, komora mieszania spalin, wentylator wyciągowy spalin oraz urządzania i instalacje pomocnicze.
Uruchomienie instalacji – po przygotowaniu projektu budowlanego, realizacji prac, testów i odbiorze – zaplanowano na listopad 2020 roku. Szacowany koszt inwestycji to 8 mln złotych.
Podczas spotkania, które odbyło się 27 sierpnia w siedzibie firmy, rozmawiano m.in. o zakresie działalności przedsiębiorstwa, przyszłych kierunkach działania oraz podejmowanych inicjatywach na rzecz lokalnej społeczności.
Zakłady Wapiennicze Lhoist z główną siedzibą w Tarnowie Opolskim prowadzą działalność w zakresie produkcji wapna dolomitowego. Częstochowska siedziba zlokalizowana jest na terenie byłych Zakładów Górniczo-Hutniczych „SABINÓW” i zajmuje powierzchnię 4,86 ha.
Przedsiębiorstwo od lat podejmuje szereg działań mających na celu ograniczenie niskiej emisji pyłu, to m.in. likwidacja instalacji do produkcji wapna nawozowego, wykonanie na terenie zakładu tymczasowej instalacji do spryskiwania dróg wodą, uruchomienie polewania i zraszania dróg wodą w obrębie zakładu.

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *