Kartki z kalendarza – Kalendarium września


1 września 1922 r. – w pozostałym po wystawie z 1909 r. pawilonie parkowym powstała Częstochowska Szkoła Przemysłu Ludowego. Nauka trwała tam 10 miesięcy. Uczono młodych ludzi tkactwa artystycznego i farbiarstwa. Inicjatorem jej powstania był starosta częstochowski Kazimierz Kühn. Celem szkoły była nauka rodzimej sztuki ludowej. Szkoła istniała do 1936 r.
2 września 1969 r. – otwarto Technikum i Zasadniczą Szkołę Gastronomiczną przy ul. Worcella w Częstochowie.
3 września 1955 r. – Uchwałą Rady Ministrów przemianowano Szkołę Inżynierską w Częstochowie na Politechnikę Częstochowską.
4 września 1939 r. – „krwawy poniedziałek” w Częstochowie. Niemcy rozstrzelali 671 mieszkańców Częstochowy. Był to dopiero drugi dzień okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej w Częstochowie. Niemcy okupowali Częstochowę 1963 dni.
8 września 1717 r. – koronami papieża Klemensa XI bp chełmski Krzysztof Szembek ukoronował obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Ceremonia ta po raz pierwszy odbyła się poza Rzymem. W procesji z kościoła św. Zygmunta w Częstochowie do klasztoru O.O. Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie przemaszerowało 100 000 ludzi. Było to pierwsze wytyczenie drogi między Kościołem św. Zygmunta a Klasztorem Jasnogórskim po późniejszym szlaku Alei Najświętszej Marii Panny w Częstochowie.
9 września 1984 r. – papież Jan Paweł II mianował rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie ks. dr Stanisława Nowaka czwartym biskupem częstochowskim. Biskupem, a od 1992 r. arcybiskupem metropolitą częstochowskim był do 2012 r.
13 września 1944 r. – otwarto biuro dla ewakuowanych z Warszawy, uchodźców z walczącej stolicy w czasie powstania. Biuro to powstało w ramach działalności Polskiego Komitetu Opiekuńczego w Częstochowie. Pomoc uciekinierom udzielana była wielotorowo, w żywności, ubraniach, pieniądzach, przygarnianiu do mieszkań a także w wyszukiwaniu i organizacji pracy.
17 września 1846 r. – Prowincjał Zakonu Paulinów o. Eustachy Hawelski poświęcił teren cmentarza św. Rocha w Częstochowie. Był to czwarty cmentarz w Częstochowie.
17 września 1984 r. – poinformowano, że w jednym ze sklepów „Kwiat paproci” można nabyć krzew kawowy Arabusta. Po trzech latach uprawy domowej miał dawać 3 kg doskonałej kawy.
18 września 1750 r. – pożar miasta Nowa Częstochowa (okolice Rynku Wieluńskiego) zniszczył 140 domów, w tym ratusz.
20 września 1931 r. – w parku na Zawodziu w Częstochowie odsłonięto pomnik pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza. Autorem popiersia był częstochowski rzeźbiarz Stefan Policiński. Ceremonii odsłonięcia dokonał komisarz rządowy Józef Mazur. Uroczystość zaszczycił obecnością płk Walery Sławek, najbliższy współpracownik Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.
20 września 1964 r. – w Chorzowskich Zakładach Graficznych ukończono druk książki „Dzieje Częstochowy od zarania do czasów obecnych”, najważniejszego dzieła dotyczącego historii miasta. Dopiero na początku XXI wieku ukazało się następne czterotomowe wydawnictwo o Częstochowie i Klasztorze Jasnogórskim.
26 września 1946 r. – powstała Szkoła Przemysłowa Włókiennicza, później działała pod nazwą Zespół Szkół Odzieżowo-Włókienniczych w Częstochowie.

Robert Sikorski

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *