ARTYSTYCZNE LODÓWKI


Prosto z Małopolskiego Ogrodu Sztuk w Krakowie do Częstochowy trafiła wystawa lodówek Red Bull Curates: Canvas Cooler. Wśród autorów kilkunastu funkcjonalnych dzieł sztuki można tam także odnaleźć częstochowskich artystów – Przemka Piekarskiego i Monstfura.

Red Bull Curates: Canvas Cooler jest międzynarodowym projektem skupiającym środowiska artystyczne. Odbył się do tej pory m.in. w Londynie, Nowym Jorku, Dallas, Kapsztadzie czy Auckland. W Polsce jest to już druga odsłona tego oryginalnego przedsięwzięcia. Rok temu malarze, graficy oraz przedstawiciele street artu zgromadzili się w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, by zaprezentować co może powstać z połączenia lodówki i pędzla.

W tym roku, w Krakowie, do malowania lodówek zostało zaproszonych dwunastu artystów. Wśród nich: Adę Buchholc, Dorotę Gondko, Nawer, Artura Wabika, Franka Myszę, Mikołaja Rejsa, Marcina Surmę, Monstfura czy Mateusza Kołka. Dołączyła do nich trójka artystów, która zgłosiła swój projekt poprzez specjalną aplikację na stronie www.redbull.pl. Ich prace oceniali internauci i specjalne jury. Jedną z trzech najwyżej ocenionych była praca częstochowianina Przemka Piekarskiego. Artysta otrzymał nagrodę w wysokości 1000 zł oraz możliwość zrealizowania swojego projektu. Prócz designera z Częstochowy w finałowej trójce znaleźli się również Tomasz Barski z Włocławka oraz Maciej Polak z Blachowni, k. Częstochowy.

Przemek Piekarski ma 20 lat. Ukończył Zespół Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie. Obecnie studiuje na ASP w Katowicach.

Maciej Polak, to jego rówieśnik. Również ukończył Zespół Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie i studiuje na ASP w Łodzi.

Monstfur to artystyczny byt powołany do życia przed dwóch młodych artystów z Częstochowy. Rozpoczynał od sztuki ulicy – graffiti, z czasem wypracowując swój indywidualny styl i techniki pracy. Obecnie jest uważany za najbardziej obiecujący projekt artystyczny. W przestrzeni miejskiej posługuje się przede wszystkim grafiką szablonową. do której matryce szablonów są wykonywane ręcznie. W malarstwie chętnie sięga poza konwencjonalne podobrazia, stosując jako podkłady stare szyldy, tablice informacyjne, skorodowane blachy, kartony. Z czasem, poza działaniami ulicznymi, Monstfur objawił się także w galeriach i publikacjach.

Na częstochowskiej wystawie – w Odwachu, k. Ratusza, który zgodnie z założeniami ma być nie tylko siedzibą Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM Częstochowy, ale także miejscem interesujących ekspozycji – można oglądać 11 artystycznych lodówek, w tym te wykonane przez częstochowskich artystów. Ekspozycja będzie czynna codziennie do niedzieli 22 grudnia; w tygodniu od 7.30 do 19.00, w weekend od 10.00 do 15.00. Wstęp wolny.

Sprowadzenie wystawy było możliwe dzięki dobrej współpracy, jaką udało się w tym roku nawiązać Wydziałowi Kultury, Promocji i Sportu z firmą Red Bull Polska.

mf

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *