Zwykli ludzie, niezwykłe sprawy” – premiera filmu o „Solidarności” częstochowskiej


W niedzielę 13 maja o godz. 10.00 odbędzie się w Ośrodku Kultury Filmowej pokaz premierowy filmu dokumentalnego „Zwykli ludzie, niezwykłe sprawy – historia „Solidarności” częstochowskiej”.

Twórcy filmu stanęli przed dużym wyzwaniem – jak w 60 minutach zmieścić prawie 10 lat działania Związku. Jak przedstawić nowemu pokoleniu historyczne początki „Solidarności” (lata 1980-1990) a jednocześnie jak najwięcej utrwalić z pamięci związkowców działających w tym heroicznym okresie. Producentowi Krzysztofowi Kasprzakowi (KASFILM) udało się dotrzeć do archiwalnych materiałów filmowych m. in. z protestu w Ikarze w 1980 r., strajku studenckiego na Politechnice, demonstracji podziemnej „Solidarności” 1 maja 1983 r., pielgrzymek na Jasną Górę, wyborów w 1989 r.
Współautorem scenariusza jest częstochowski historyk Wojciech Rotarski, który jest jednocześnie konsultantem naukowym i autorem komentarza czytanego w trakcie trwania filmu. Na potrzeby filmu przeprowadził rozmowy z ponad 20. działaczami „Solidarności”, m.in. Zdzisławem Bojarskim, Zbigniewem Kokotem, Zbigniewem Muchowiczem, Jerzym Jeziorowskim, Sylwestrem Bagińskim, Tadeuszem Soluchem, Anną Rakocz, Jarosławem Kapsą, Adamem Czarnotą, Markiem Dziubkiem. W filmie wypowiadają się także ks. Ireneusz Skubiś i ks. Marian Duda.
– Film zatytułowaliśmy roboczo „Zwykli ludzie, niezwykłe sprawy”. Chcemy poprzez historię ludzi opowiedzieć historię regionu, historię Polski – deklarował na początku prac reżyser Jerzy Joniec. O tym jak twórcom filmu udało się to zamierzenie można się przekonać 13 maja na otwartym pokazie filmu. Organizatorami projekcji są Stowarzyszenie Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR, KASFILM, Instytut Pamięci Narodowej – Punkt Konsultacyjny w Częstochowie oraz Ośrodek Kultury Filmowej – Kino Studyjne „Iluzja”.
R

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *