W dniu 10 maja b.r. (wtorek), o godz. 17.00, w sali 26 Wydziału Filologiczno-Historycznego AJD (al. Armii Krajowej 36a), w ramach projektu „Napoleońska Częstochowa”, prowadzonego przez PTH Oddział w Częstochowie, mgr Przemysław Gorzałka wygłosi odczyt pt. “Żołnierz swawolny pod Jasną Górą w latach I wojny polskiej (1806–1807)”.
Schyłek roku 1806 przyniósł twierdzy jasnogórskiej, Częstochowie i całemu regionowi oswobodzenie z zaborczych rządów pruskich. Jednocześnie czas powstania i wojny z lat 1806-1807 to dla cywilnych mieszkańców wyzwolonych terenów okres uciążliwych rekwizycji wojskowych, mniej lub bardziej dobrowolnych ofiar na rzecz armii oraz konieczności radzenia sobie z rozmaitymi pretensjami i żądaniami żołnierzy. Wyzwoliciele i obrońcy ojczyzny czasem bywali niezbyt karnymi, pozbawionymi przez długi czas żołdu i odpowiedniego zaopatrzenia wojakami, którzy brali to co się im ich zdaniem słusznie należało, z pogwałceniem praw cywilnych mieszkańców. Celem wystąpienia jest przedstawienie takich właśnie postępków żołnierskich w regionie częstochowskim w czasach tzw. I wojny polskiej (1806–1807).
Przemysław Gorzałka urodził się w 1977 r. w Częstochowie. W latach 1996–2001 studiował na kierunku historia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie, czyli dzisiejszej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. W 2001 r. obronił pracę magisterską na temat: “Świat podziemny w kosmologii Sumerów, Akadów i Babilończyków”. W tym samym roku rozpoczął pracę w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych im. M. Grzegorzewskiej w Częstochowie. W październiku 2012 r. podjął studia doktoranckie w Instytucie Historii na Wydziale Filologiczno-Historycznym AJD i przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą spraw wojskowych w pracach Komisji Rządzącej z 1807 r. Jego zainteresowania badawcze obejmują historię wojskowości XIX i XX w., ze szczególnym uwzględnieniem okresu wojen rewolucyjnej Francji i wojen napoleońskich, historię Częstochowy w XIX i XX w., a także mitologie starożytnego Bliskiego Wschodu.
Wstęp wolny
r