Możemy ćwiczyć, prowadzić próby, ale ciągle w okrojonym składzie, w sekcjach, czy indywidualnie. Zanim wrócimy do pełnej działalności koncertowej w warunkach dla artystów, obsługi, organizatorów, a przede wszystkim dla melomanów bezpiecznych i komfortowych, nasze przygotowania na mniejsze obsady nagrywamy i publikujemy na naszym kanale YouTube https://bit.ly/FilharmoniaCzestochowska_yt
Zaświadczamy tym o swojej gotowości i tęsknocie do koncertowej normalności oraz dajemy wyraz swojej miłości do muzyki, która nie tylko Filharmonii, ale i naszym Melomanom potrzebna jest do życia w każdych warunkach, tych pandemicznych i tych bardziej stabilnych. Przedstawiamy ostatnio wyprodukowane przez Filharmonię Częstochowską filmiki muzyczne:
- Pierwszą grupa częstochowskich filharmoników, która internetowo spotkała się z miłośnikami muzyki na mini koncercie był kwintet złożony z: Tomasza Kulisiewicza – I skrzypce, Siergieja Wowkotruba – II skrzypce, Tomasza Ptaka – altówka, Siergieja Rysanowa – wiolonczela i dyrektora artystycznego Filharmonii Częstochowskiej Adama Klocka – II wiolonczela. Zabrzmiała I części Kwintetu smyczkowego C-dur op. 163 Schuberta. Utwór ten to ostatnia kameralna kompozycja Franza Schuberta, ukończona latem 1828 roku i uchodzi za jedno z arcydzieł kameralistyki.
Nagrania dokonano 22 maja 2020 roku w sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej.
https://bit.ly/Kwintet_Schubert_FCz
- Następnie powstał klip, w którym usłyszeć możemy I i II część Serenady d-moll na instrumenty dęte, wiolonczelę i kontrabas Antonina Dvořáka w wykonaniu: Wojciecha Pompki – I obój, Marka Limanowskiego – II obój, Wojciecha Pydy – I klarnet, Arkadiusza Uchacza – II klarnet, Jana Wiśniowskiego – I fagot, Piotra Otręby – II fagot, Jerzego Bobera – kontrafagot, Stanisława Przygody – I waltornia, Marka Kuca – II waltornia, Andrzeja Powroźnika – III waltornia, Janusza Piątka – wiolonczela, Klaudii Bacy – kontrabas. Serenada powstała w 1878 roku w ramach austriackiego programu stypendialnego. Po raz pierwszy zagrana w Pradze pod batutą kompozytora, nawiązuje do stylu rokoko i dawnych koncertów pałacowych.
Nagrania dokonano 26 maja 2020 roku w sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej.
https://bit.ly/Dete_wiol_kontrabas_Serenada
- Z kolei specjalnie na Dzień Dziecka kwartet instrumentów dętych drewnianych a quattro w składzie: Anna Zmarzły – flet, Marcin Langner – obój, Wojciech Pyda – klarnet, Jan Wiśniowski – fagot przygotował krótką formę złożoną z melodii znanych z filmowych bajek.
Nagrania dokonano 27 maja 2020 roku w sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej.
https://bit.ly/Filharmonia_Dzieciom
- W przygotowaniu kolejny utwór w oryginalnej aranżacji na dziesięć instrumentów dętych blaszanych i kotły.
Realizacja filmików: Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana
Nagrania, opracowanie i montaż – Piotr Tyras, Dawid Madej, Dariusz Madejski