Z DIABELSKIM TRYLEM


Rozmowa z Beatą Janus, kierownikiem impresariatu Filharmonii Częstochowskiej.

– Czym Filharmonia zadziwi częstochowskich melomanów w nadchodzącym sezonie?
– Program jest bogaty. Inauguracja, już 14., wyjątkowo o 18.00, a nie o 19.00, ze względu na premierę “Qwo vadis”, która odbędzie się tego samego dnia…
– A’propos filmu, jak długo jedyne póki co kino w mieście będzie jeszcze gościć w gmachu Filharmonii?
– Do końca roku na 100%, a co potem niewiadomo.
– Jaki jest program inauguracyjnego, piątkowego koncertu? – Usłyszymy uwerturę “Oberon” Carla Marii Webera, koncert skrzypcowy d-moll Schumana i słynną V symfonię c-moll Ludwiga van Bethovena. Wystąpi nasza orkiestra pod dyrekcją Jerzego Swobody, a solistą będzie Piotr Pławner – skrzypce.
– 20 września rozpoczyna się III już Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana, co i kogo usłyszymy tym razem?
– W koncercie inauguracyjnym Festiwalu zaprezentuje się Orkiestra Kameralna Polskiego Radia “Amadeus”, pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, na wiolonczeli zagra Andrzej Bauer; w programie utwory Boccheriniego, Haydna i Karłowicza. W sobotę, 22 września w Kościele Najświętszego Imienia Maryi – recital “The Spirit of Gambo”; wystąpią Irmelin Heiseke (viola da gamba) i Barbara Hofmann (viola da gamba); usłyszymy utwory Locke’a, Hume’a. Couperina, Telemanna i Schaffratha. W poniedziałek – Recital Mistrzowski – Konstanty Andrzej Kulka i Andrzej Guz; w programie m.in. “Sonata z diabelskim trylem” Tartiniego i Kreislera, i wariacje na temat “Nel cor piu non mi sento” Paganiniego. We wtorek i w czwartek – Koncerty Kameralne, pierwszy w Kościele Ewangelicko – Augsburskim, w wykonaniu Capella Cracoviensis pod dyrekcją Stanisława Gałońskiego; drugi, już w Sali Kameralnej Filharmonii Częstochowskiej w wykonaniu Kwartetu Wilanów.
– Na koniec, już tradycyjnie Koncert Na Zakończenie Festiwalu “Wielkie talenty, wielkie nadzieje”.
– Tak, staramy się, żeby podczas tego koncertu występowali młodzi, a nawet bardzo młodzi ludzie. Tym razem Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody towarzyszyć będzie Natanowi Dondalskiemu na skrzypcach i Dominikowi Połońskiemu, na wiolonczeli. Usłyszymy symfonię hiszpańską op. 21 E. Lalo, koncert wiolonczelowy e-moll op. 85 E.W. Elgara i koncert podwójny a-moll op. 102 J. Brahmsa. Chciałam jeszcze dodać, że Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa malarstwa Teresy Tarach – Ryczko, zatytułowana “Muzyka w malarstwie”.
– Czego ponadto będzie można posłuchać w częstochowskiej Filharmonii?
– 5 października odbędzie się Koncert Akademicki. W ubiegłym roku gospodarzem była Wyższa Szkoła Pedagogiczna; w tym roku będzie nim Politechnika Częstochowska. Usłyszymy na pewno uwerturę akademicką i… wykład rektora. Tydzień później, młody waltornista, Dariusz Mikulski i nasza Orkiestra pod dyrekcją Georga Maisa zagrają koncert F-dur Mozarta, VI Symfonię Bethovena, uwerurę “Egmont” Bethovena, a także współczesne kompozycje Szostaka. Później nasza Orkiestra wyjeżdża na koncerty do Włoch, ale już 9 listopada, z okazji Święta Niepodległości i Roku Paderewskiego odbędzie się Koncert Muzyki Polskiej; solistą będzie Jarosław Drzewiecki; usłyszymy m.in. koncert fortepianowy Paderewskiego, utwory Kilara i Moniuszki. – Czy zobaczymy w tym sezonie na częstochowskiej scenie jakąś operę lub operetkę?
– Tak, 30 listopada Polska Agencja Muzyczna z Łodzi, razem z naszą Filharmonią wystawią “Wesołą Wdówkę”.
– Pojawią się jeszcze jakieś inne gatunki muzyki?
– Tak, np. 7 grudnia koncert zespołu “Five of clock”, a więc jazz. Poza tym będą także koncerty komercyjne, m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Ryszarda Rynkowskiego, kabaret Jerzego Kryszaka. Interesujący zapewne będzie koncert na Boże Narodzenie. Solista – Waldemar Malicki to pianista wyśmienity. Oprócz tego, że gra wspaniale to jeszcze doskonale improwizuje. Będzie to opracowanie znanych kolęd i innych utworów bożonarodzeniowych na orkiestrę i fortepian. W koncertach noworocznych z kolei, 4 i 5 stycznia zaprezentują się m.in. Grażyna Brodzińska, Bogusław Morka, Adam Zdunikowski, Ludomira Grądman, Krzysztof Jakowicz. Dyrygować będą m.in. Tadeusz Wojciechowski, Torsten Ostergren (szwedzki dyrygent i skrzypek), Marcin Nałęcz – Niesiołowski, Jerzy Salwarowski, Tomasz Bugaj.
– W Częstochowskiej Filharmonii jest już kino, opera, galeria, kabaret, w ubiegłym sezonie był też teatr, czy teraz też planujecie taką działalność?
– Tak, ponownie pojawią się przedstawienia “Panny Julii” Strindberga na eksperymentalnej scenie, z muzyką Yaniny. Oprócz tego wszystkiego prowadzimy oczywiście działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Są to tzw. audycje muzyczne dla klas młodszych: “Filharmonia dzieciom”; od września, aż do czerwca, przez jeden tydzień w miesiącu rano. Oprócz tego koncerty dla młodzieży starszej – ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.
– Jaka będzie w tym sezonie cena biletów na koncerty?
– Nie zmienia się! 15 złotych kosztować będzie bilet normalny, 10 – ulgowy. Początek wszystkich koncertów, z wyjątkiem inauguracyjnego – godz. 19.00.
– Dziękuję za rozmowę.

SYLWIA BIELECKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *