XXXIV Ogólnopolski Plener Malarski „Jurajska Jesień”


Jest najstarszy w Polsce, a wciąż potrafi zaskoczyć. Tym razem świeżego ducha plenerowi „Jurajska jesień”, organizowanego pod egidą częstochowskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, dodał zmuszający do poszukiwań tytuł „Metafora”. Prace można podziwiać w Miejskiej Galerii Sztuki do 2 lutego

Tym razem osiemnastu artystów po wenę twórczą na temat Jury udało się na kraniec Jury Krakowsko-Częstochowskiej – do Załęcza Wielkiego na Wyżynie Wieluńskiej. Wszystkich urzekł tamtejszy krajobraz. – Do tej pory, plenery odbywały się w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie dominują skały. W Załęczu mieszkaliśmy w ośrodku ZHP „Nadwarciański Gród”, położonym w pięknym miejscu nad Wartą. Ujrzeliśmy inną Jurę, bardziej romantyczną i nostalgiczną. Czarowały nas tajemnicze lasy, meandry Warty, młyn wodny, rozległe pola i niebo, które podglądaliśmy z obserwatorium astronomiczne. Łącznikiem między naszymi wędrówkami była wspólna akcja plastyczna „Malujemy kamień” – mówi komisarz pleneru Maria Ogłaza.
Z inspiracji otoczeniem oraz tematem: „Jura – metafora skały, drzewa, wody i nieba”, powstały prace urozmaicone o wysokich walorach artystycznych. Wpłynęła na to wielość zastosowanych form plastycznych (malarstwo, tkactwo, grafika, rysunek, a nawet instalacje), różnorodność stylów (od realizmu, impresje, ekspresję, po abstrakcję i symbolizm) oraz osobiste spojrzenie twórców na wiodący temat. – Wszyscy artyści podeszli do pracy bardzo indywidualnie, ale większość zawierała ideę fizycznego i duchowego powiązania człowieka z ziemią, wodą, drzewem, skałą i niebem w różnych kontekstach i przemyśleniach – podkreśla Maria Ogłaza.
W grupie plenerowej byli znani, z dużym dorobkiem twórczym, artyści częstochowscy: Elżbieta Chodorowska, Barbara Chowańska-Najwer, Lech Ledecki, Tomasz Andrzej Man, Alicja Nadolska, Magdalena Nowak, Maria Ogłaza, Cecylia Szerszeń, Teresa Tarach-Ryczko, Czesław Tarczyński, Adela Wiśniewska, Jadwiga Wosik czy Agnieszka Żmudzińska. Komisarz Ogłaza zaprosiła również młodych twórców – Mariusza Chrostowskiego i Annę Tarczyńską oraz gości z Polski – Marię Gostylla-Pachucką (Wrocław, Poznań), Zdzisława Jarząbka z Opola i Małgorzatę Maćkowiak z Krakowa.
Wystawie towarzyszy katalog, opracowany przez Marię Ogłazę i Zbigniewa Wawrzyniaka. Wykorzystano w nim zdjęcia z pleneru i portrety artystów, autorstwa Tomasza Mana. Wzbogacono go o dwa wiersze – M. Ogłazy i Jadwigi Wosik. Okładkę zdobią „medaliony”, wykonane przez Magdalenę Nowak i Agnieszkę Żmudzińską dla uczestników pleneru.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *