12 maja w Airport Hotel Okęcie w Warszawie odbył się jubileuszowy, XV Dzień Polskiej Farmacji. Właśnie 15 lat temu, z inicjatywy Gazety Farmaceutycznej, odbyła się pierwsza taka konferencja, inaugurująca spotkania przedstawicieli branży farmaceutycznej, której celem była integracja środowiska. W kolejnych latach do „Gazety”, jako organizatora, dołączyła Izba Gospodarcza „FARMACJA POLSKA”. Z każdym rokiem pojawiało się też coraz więcej stowarzyszeń, fundacji i firm popierających tę inicjatywę.
Tegoroczny Dzień Polskiej Farmacji odbył się pod hasłem „Nowelizacja prawa szansą czy zagrożeniem dla pacjenta i rozwoju rynku leków w Polsce?”. W uroczystości tradycyjnie wzięli udział przedstawiciele branży farmaceutycznej: aptekarze, producenci leków, hurtownicy, reprezentanci nauk farmaceutycznych i medycznych, posłowie Sejmowej Komisji Zdrowia, przedstawiciele urzędów centralnych.
Po powitaniu przez redaktor naczelną Gazety Farmaceutycznej, Ewę Dux-Prabucką, głos zabrał dr Krzysztof Łanda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Ze szczególną aprobatą uczestników został przyjęta informacja o planowanej współpracy Ministerstwa z organizacjami zawodowymi i gospodarczymi działającymi w obrębie farmacji przy tworzeniu prawa.
Wystąpienie ministra Łandy poprzedziło sesję ekspercką, w której były poruszane m.in. takie tematy jak: charakterystyka i perspektywy polskiego rynku farmaceutycznego w porównaniu z rynkiem europejskim, najważniejsze wyzwania stojące przed rynkiem aptecznym i hurtowym, dostęp do innowacji w świetle zmian w prawie, tzw. ustawa „fałszywkowa”, czyli jak bronić pacjenta przed podrobionymi lekami.
Istotnym elementem Dnia było ogłoszenie wyników trzeciej edycji konkursu Lider Nauk Farmaceutycznych, skierowanego do doktorów nauk farmaceutycznych, a organizowanego przez Gazetę Farmaceutyczną przy współpracy partnerów – Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego oraz firmy Gedeon Richter.
Wśród Liderów Nauk Farmaceutycznych znaleźli się naukowcy z różnych ośrodków, co świadczy, że myśl farmaceutyczna ma u nas obiecującą przyszłość. I tak tytuł honorowego Lidera oraz staż w laboratoriach firmy Gedeon Richter, partnera Gazety Farmaceutycznej w konkursie, zdobył dr n. farm. Tomasz Stefański z Wydziału Farmaceutycznego UM w Poznaniu, zaś pozostali laureaci pochodzą z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydziału Farmaceutycznego z OML w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wydziału Farmaceutycznego z OML Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ich prace już zyskały szersze zainteresowanie. Szczegóły znajdują się na stronie www.lidernaukfarmaceutycznych.pl
Patronat medialny nad Dniem Polskiej Farmacji sprawuje, od samego początku, Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia”.
r