Dziedzictwo wydawnicze Częstochowy
Dziedzictwo wydawnicze Częstochowy
29 stycznia w sali sesyjnej Urzędu Miasta zorganizowana została konferencja naukową podsumowującą wystawę pt. “Dziedzictwo wydawnicze Częstochowy”. Na ekspozycję złożył się księgozbiór z Biblioteki Publicznej, dokumenty z częstochowskiego Archiwum Państwowego, wiele eksponatów udostępniła też Biblioteka Jasnogórska. Wystawa miała premierę pod koniec ubiegłego roku w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Stanowiła element promocji naszego miasta.
– Zarówno częstochowianie, jak i mieszkańcy innych miejscowości Polski, mieli okazję poprzez tę wystawę poznać Częstochowę nieznaną, sprzed kilkudziesięciu lat, a nawet dawniejszą. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem – powiedział Andrzej Zembik, zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta.
Z początkiem stycznia wystawa wróciła do Częstochowy. Przez miniony miesiąc można ją było oglądać w Pawilonie Wystawowym Parku Staszica. A teraz szykowane są kolejne tego typu przedsięwzięcia.
– Myślimy o wystawie pt. “Częstochowianie”. Chcielibyśmy została wystawiona w naszym mieście, jak również w innych miejscowościach, żeby szerzej funkcjonowała i oddziaływała na ludzi – dodał Andrzej Zembik.
O “Działalności wydawniczej w Częstochowie lat międzywojennych” opowiadał prof. dr hab. Zbigniew Żmigrodzki, prelekcję na temat “Jasnogórskiego Ośrodka wydawniczego w latach 1693-1863” wygłosił dr Henryk Czerwień, natomiast wykłady dotyczące “Źródła do dziejów drukarstwa częstochowskiego w Archiwum Państwowym w Częstochowie” i “Częstochowy w zbiorach Biblioteki Publicznej im. Władysława Biegańskiego” wygłosili Elżbieta Jończyk-Surma i Stanisław Stańczyk.
eMKa