Wykład otwarty dr. Juliusza Sętowskiego „»Bo wolność krzyżami się mierzy« – kwatery wojenne na częstochowskich nekropoliach” w ramach cyklu „Środa z IPN” – Częstochowa, 16 stycznia 2013.
W ramach cyklu „Środa z IPN” 16 stycznia 2013 r. o godz. 12.15 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. W. Biegańskiego w Częstochowie (al. Najświętszej Maryi Panny 22) odbędzie się wykład otwarty dr. Juliusza Sętowskiego „»Bo wolność krzyżami się mierzy« – kwatery wojenne na częstochowskich nekropoliach” w ramach cyklu „Środa z IPN”. Organizatorem spotkania jest Miejska Biblioteka Publiczna im. W. Biegańskiego w Częstochowie wraz z oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
Dr Juliusz Sętowski jest badaczem dziejów Częstochowy i regionu, kierownikiem Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego, autorem publikacji Cmentarz Kule w Częstochowie. Przewodnik biograficzny; jednym z członków założycieli Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej.
Spotkanie z Markiem Nowakowskim autorem „Mojego słownika PRL-u” – Częstochowa, 18 stycznia 2013
18 stycznia 2013 r. o godz. 12.00 w auli Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” w Częstochowie (ul Łódzka 8/12) odbędzie się spotkanie z Markiem Nowakowskim, autorem wydanego przez IPN „Mojego słownika PRL-u” (http://ipn.gov.pl/zasoby-cyfrowe/ksiazki/moj-slownik-prl-u). Organizatorzy: OBEP IPN w Katowicach oraz Zarząd Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”.
Wyrosło już całe pokolenie Polaków, którzy urodzili się po 1989 roku. Słownik Marka Nowakowskiego może pomóc im poznać i zrozumiećodmienne warunki, w jakich żyli ich rodzice. Natomiast starszym, którzy mają własne doświadczenie peerelu, książka ta przypomni o tym, z czym stykali się na co dzień. „Mój słownik PRL-u” to nie jest zbiór ułożonych alfabetycznie haseł-definicji. Każde przywoływane na tych kartach hasło to małe opowiadanie; obrazek z życia. Część z nich przypomina grozę tamtego ustroju, część –zwłaszcza z dzisiejszej perspektywy – budzi już tylko śmiech. Ale wszystkie zadają kłam powtarzanemu czasem sloganowi „za komuny było lepiej”. Krótkie opowiadania „Agitatorzy”, „Budka z piwem”, „Gazik”, „Pociągi przyjaźni”, zilustrowane rysunkami satyrycznymi Andrzeja Krauzego, ukazują obraz PRL-u. Z pewnością niepełny, ale dojmująco prawdziwy.
r