Wspólnie łatwiej


Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Pacjentom ze Schorzeniami Wątroby na Tle Wirusowym “SOS-WZW” podpisało ogólnopolskie porozumienie

30. września i 1. października 2006 r. w Łodzi na konferencji poruszającej temat wirusowego zapalenia wątroby B i C spotkały się trzy organizacje: Stowarzyszenie Pomocy Pacjentom ze Schorzeniami Wątroby na Tle Wirusowym “SOS-WZW” z Częstochowy, reprezentowane przez prezesa Zarządu Magdalenę Klaklik, wiceprezesa Stanisława Pośpiecha i wiceprezesa Bogusława Nawrot, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Ze Schorzeniami Hepatotropowymi “HPA-HELP” z Łodzi, reprezentowane przez prezesa dr. n. med. Zbigniewa Deronia i wiceprezesa Andrzeja Wojnarowskiego oraz Fundacja “Pod Prąd Żółtej Rzeki” z Kielc, reprezentowana przez prezes Agnieszkę Rolkę.
Spotkanie zorganizowane było z okazji obchodów Światowego Dnia Świadomości Wirusowego Zapalenia Wątroby, a jego nadrzędnym celem było podpisanie wspólnego porozumienia. – Stwierdziliśmy, że razem, w tych trudnych czasach, uda się nam więcej zdziałać na rzecz osób dotkniętych wirusem WZW – mówi Magdalena Klaklik. Jej zdaniem nawiązanie ścisłej współpracy między organizacjami ułatwi organizacjom rozszerzenie swojej działalności. – Teraz skutecznej będziemy walczyć w obronie pacjenta. Chcemy również rozwinąć działania edukacyjno-profilaktyczne. Wspólnie opracujemy projekty, by na rzecz chorych pozyskać fundusze pomocowe z Unii czy fundacji – mówi M. Klaklik.
Według pani prezes niezmiernie ważne jest uświadamianie społeczeństwa o przyczynach, objawach, skutkach i metodach leczenia wirusowych chorób wątroby. – Z informacją, prelekcjami musimy dotrzeć do szkół, zakładów pracy i szpitali. Muszę podkreślić, że obecnie zakażeń jest zdecydowanie mniej, a wzrastająca liczba chorych na WZW jest raczej wynikiem większej wykrywalności wirusa. Dziś lekarze inaczej reagują na objawy znamionujące tę chorobę, wcześniej bagatelizowane. Częściej zlecają przeprowadzenie badań – wyjaśnia Magdalena Klaklik. Dlatego obok już stałych przedsięwzięć, jak na przykład Ogólnopolski Zjazd Organizacji Pozarządowych na Jasnej Górze w Częstochowie, dołączą nowe zadania, zapowiada prezes Klaklik. Jednym z nich będą sympozja naukowe, na które zapraszani będą profesorowie, lekarze, naukowcy, a także osoby dotknięte wirusem. Spotkanie w Łodzi było tego początkiem.
Podczas sympozjum wybrani uczestnicy dokonali prezentacji przebiegu swojej choroby. Wynikało z nich jedno – reakcja na WZW jest bardzo zindywidualizowana. Chorzy mają zróżnicowane przeżycia, odmiennie przyjmują program leczenia. – Nie dla wszystkich chorych los był tak łaskawy, aby dać im szansę wyleczenia. Jedne osoby cieszyły się sukcesem, inne opowiadały o nieudanych kolejnych próbach i czekaniu. Niestety, wielu chorych poddaje się niełaskawemu losowi i zrezygnuje z terapii, gdyż skutki uboczne leczenia są większe od granicy ich wytrzymałości – mówi prezes Klaklik.
Cenne dla uczestników sympozjum były konsultacje z lekarzami – dr. n. med. Zbigniewem Deroniem, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Łodzi, prof. dr. hab. n. med. Danuta Dworniak, kierownikiem katedry AM w Łodzi i prof. dr hab. n. med. Teresa Woźniak-Gęsicką, specjalistę chorób dzieci, kierownik II Kliniki Pediatrii w Instytucie Matki Polki w Łodzi.

Motto
Jeśli masz problem, nie masz nikogo z kim mógłbyś na ten temat porozmawiać, czujesz się samotny , zagrożony i niepewny – nie zwlekaj zgłoś się do nas! Razem tworzymy “Grupę wzajemnego wsparcia”.
Stowarzyszenie Pomocy Pacjentom ze Schorzeniami Wątroby na Tle Wirusowym “SOS-WZW” ul. Zana 6 (Przychodnia Lekarska) 42-200 Częstochowa tel. 034/365-37-12, poniedziałki w godz. 12,00-16,00 oraz w każdą I środę m-ca od godz. 16.00
Stowarzyszenie jest organizacja pożytku publicznego, na jej konto można wpłacać dobrowolne datki oraz odpisy od podatku.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *