Wręczyckie Jasełka 2007


Po raz szósty we Wręczycy Wielkiej przeprowadzono międzywojewódzki przegląd zespołów teatralnych, organizowany przez miejscowy Gminny Ośrodek Kultury i Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Przez scenę GOK-u przewinęła się rekordowa liczba wykonawców – blisko 1600 osób

– Jasełka po raz pierwszy zrealizowaliśmy w 1989 roku – mówi Elżbieta Kała, instruktor działalności podstawowej w GOK-u. – Gdy wzbudziły zainteresowanie nie tylko ościennych gmin, przyjęliśmy formułę imprezy o większym zasięgu. W tym roku gościliśmy 39 zespołów, jeden przyjechał nawet z województwa mazowieckiego.
Jury (z Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie: Andżelika Bilska, Dorota Musiał, Lidia Kamińska-Koj oraz Marta Kędziora z GOK we Wręczycy Wielkiej) przez trzy dni, od rana do późnych godzin wieczornych, przyglądało się popisom tegorocznych uczestników. – W tym roku zaskoczył nas poziom starszych grup, gdyż w poprzednich edycjach zdecydowanie lepsze były młodsze grupy. Przedstawienia zagrano z głębokim religijnym i społecznym przesłaniem, podporządkowanym tradycji jasełkowej – mówi Dorota Musiał.
28. stycznia na estradzie zaprezentowały się trzy najlepsze grupy. Przedszkolaki z Wręczycy Wielkiej, Szkoła Podstawowa z Małusów Wielkich (gmina Mstów) i Gimnazjum z Zawad (gmina Popów). I był to prawdziwy popis sztuki aktorskiej. Publiczność ujął występ przedszkolaków z grupy integracyjnej. – W przedstawieniu brały udział dzieci niepełnosprawne i zdrowe. Przygotowywaliśmy się blisko miesiąc, była to dla naszych małych artystów ciężka, ale i satysfakcjonująca praca – mówi dyrektor przedszkola Bogusława Kuśnierz. – Dzieci same dobrały sobie role. Do prób podchodziły spontanicznie i radośnie – dodaje ich opiekunka Dorota Wydrych.
Przedstawienie zespołu teatralnego “Fatyga” ze Szkoły Podstawowej z Małusów Wielkich było bardzo rozśpiewane i bardzo tradycyjne. I to właśnie, jak podkreśla Dorota Musiał, doceniło jury. Grupę przygotowało trzech nauczycieli: Bożena Krzystanek, Małgorzata Kapkowska i Maciej Migdalski. – To nie pierwsze nasze wyróżnienie w tym przeglądzie, ale po raz zdobyliśmy główną nagrodę. Połączyliśmy siły szkolnego chóru i zespołu i udało się – cieszy się dyrektor Mariola Tomczyk. Spektakl oparto na motywach scenariusza Joanny i Jana Kulmów, ale, jak mówią opiekunowie, nie zabrakło w nim własnych pomysłów.
Z wielkim rozmachem swoje jasełka przygotowało Gimnazjum z Zawad. Grupę aktorów wsparł kilkudziesięcioosobowy chór. Przedstawienie miało wymiar symboliczny. Polska rodzina przygotowująca się do wigilii, bezdomna Matka Boża z dzieciątkiem zaproszona na kolację, podpatrujący świat aniołowie. Reżyserii podjęli się nauczycielka muzyki Izabela Swatek i ksiądz Tomasz Śleziak; pomysłową dekorację wykonała Renata Ciągowska. – Scenariusz mieliśmy gotowy, z książki “Jasełka Mistrza”. Przyświecały nam trzy myśli. Chcieliśmy, by przestawienie było inne niż zawsze, niezbyt długie i żeby występowało niewiele osób – mówi ksiądz Śleziak. – To były nowatorskie jasełka, nietypowe i uwspółcześnione. Dodatkowo urozmaiciliśmy je akcentem góralskim, a to z sentymentu księdza, który pochodzi z gór spod Żywca – dodaje Izabela Swatek.
Na koniec zagrała orkiestra dęta z Wręczycy Wielkiej, prowadzona przez Bartłomieja Piętę, i wręczono nagrody. Wśród gości byli m.in. przewodniczący Rady Powiatu Częstochowskiego Karol Ostalski, członek Zarządu Rady Powiatu Częstochowskiego Jan Miarzyński, przewodniczący Rady Powiatu Kłobuckiego Tadeusz Wit, przewodniczący Rady Gminy Wręczyca Wielka Marek Prubant.
Całość uroczystości prowadził Andrzej Kała, dyrektor GOK we Wręczycy Wielkiej, przy wsparciu dyrektor ROK-u Anny Operacz.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *