Już za kilkanaście dni, 1 grudnia, pacjenci nie otrzymają do ręki papierowego zwolnienia lekarskiego. Lekarz wyśle je pracodawcy zaraz po wprowadzeniu danych do systemu.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) można wystawiać już od 1 stycznia 2016 roku. Tylko w ubiegłym tygodniu ponad 46 procent zwolnień lekarskich w oddziale ZUS w Częstochowie wystawionych zostało w formie elektronicznej. W drugim tygodniu listopada do częstochowskiego ZUS wpłynęło 3295 papierowych zwolnień lekarskich i 2875 e-zwolnień.
Wygodnie i szybko
Zwolnienia na papierowym zielonym formularzu (ZUS ZLA) mogą być wystawiane jeszcze tylko do końca listopada 2018 roku. Natomiast od 1 grudnia 2018 roku lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Elektroniczne zwolnienia lekarskie mogą wystawiać lekarze posiadający profil na PUE ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową. E-zwolnienie, które wystawi lekarz, automatycznie trafia do systemu ZUS i jest w nim zapisane.
Dzięki elektronicznym zwolnieniom lekarskim lekarz nie musi dostarczać papierowych zwolnień do ZUS oraz przechowywać ich drugiej kopii. Nie musi również pobierać w placówkach ZUS bloczków formularzy ZUS ZLA. Jeżeli lekarz wystawi e-ZLA, każdy pracodawca, który założył swój profil na PUE ZUS, ma niemal natychmiastową informację o zwolnieniu wystawionym pracownikowi. Zaświadczenia lekarskie w formie dokumentów elektronicznych są przekazywane pracodawcom on-line, bezpośrednio po wystawieniu przez lekarza.
W Oddziale ZUS w Częstochowie blisko 90 proc. pracodawców, zatrudniających więcej niż 5 pracowników, ma profil PUE.
Asystent pomoże
Lekarze coraz chętniej wystawiają e-zwolnienia, ponieważ od 23 października 2018 roku mogą upoważnić tzw. asystentów medycznych do wystawania e-zwolnień w swoim imieniu. Nie oznacza to jednak, że asystent medyczny za lekarza będzie decydował, komu wypisać zwolnienie. – To lekarz decyduje o zwolnieniu i jego szczegółach. Natomiast upoważniony przez niego asystent medyczny będzie mógł wprowadzić dane zaświadczenia do elektronicznego systemu i samodzielnie je podpisać – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
Warto podkreślić, że e-zwolnienia lekarskie są korzystne też dla pacjenta, który nie musi już w określonym czasie i pod groźbą kary (obniżenie kwoty zasiłku) dostarczyć wydruku. Jednak trzeba pamiętać, że w niektórych przypadkach, gdy płatnikiem zasiłku jest ZUS, konieczne jest dostarczenie wniosków z grupy ZUS Z-3.
r