WIEŚCI Z GMIN


OLSZTYN
Przy Szkole Podstawowej w Turowie zakończono budowę boiska wielofunkcyjnego. Otwarcie obiektu odbyło się 15 września i połączono je z X Festynem Rodzinnym. Były występy artystyczne uczniów Szkoły Podstawowej w Turowie, towarzyskie mecze i zabawa przy muzyce. Można było degustować potrawy regionalne, a dla dzieci przewidziano mnóstwo atrakcji, między innymi Mini Zlot Ciężarowych Pojazdów Tuningowanych Master Truck.

JANÓW
11 września Zespół Folklorystyczny ,,Janowianie” był honorowym gościem w Przedszkolu w Złotym Potoku. Przedszkole przystąpiło do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ,,Piękna nasza Polska cała’, który jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.
JANÓW
Grażyna Ziętek – mieszkanka Poniku w gminie Janów została wyróżniona przez jury Ogólnopolskiego „Konkurs Jednego Wiersza”, który odbył się 31 sierpnia 2018 r. w Radomsku. Artystka zauroczyła jury patriotycznym wierszem pt. „Pokolenie”. Konkurs był przedsięwzięciem towarzyszącym IV Nocy Poezji i Muzyki.
Grażyna Ziętek prowadzi Galerię Poezji i Sztuki – ArtPonik, gdzie przyjmuje artystów z całej Polski. Działa również w Partnerstwie Jura Moc – rozpowszechniając jurajską kulturę.
MSTÓW
Uroczysta Msza Św., odprawiona w niedzielę 9 września w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mstowie, była centralnym elementem dożynek w gminie Mstów, które po raz pierwszy zostały połączone ze Świętem Jabłka. Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii, ks. Dawid Kover CRL, który swoją homilię poświęcił m.in. ciężkiej pracy rolników i sadowników, wierności ziemi i religii. Podczas Święta Jabłka odbyła się również uroczystość wręczenia zasłużonym, z ponad 20-letnim stażem sołtysom z gminy Mstów Odznak Honorowych za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Odznaczenia, na wniosek Wójta Gminy Mstów. Złotą odznakę otrzymali: Tadeusz Rubik z Krasic (w latach 1984-2015), Marian Jaksender z Brzyszowa (od 1994 do teraz), Zbigniew Bigosiński z Mstowa (od 1994 do teraz) Jerzy Siwek z Zawady (od 1994 do teraz); Srebrną odznakę Jerzy Szymczyk ze Srocka (w latach 1986-1994 i od 2007 do teraz), Stanisław Seweryn z Wancerzowa i Rajska (od 1997 do 2015 roku), Bogusław Knysak z Małus Wielkich (od 1994 do 2015 roku).
KONOPISKA
9 września mieszkańcy gminy mogli podziwiać sprawność strażaków ochotników, uczestniczących w Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych o Puchar Wójta Gminy Konopiska Jerzego Żurka, zorganizowanych w tym roku na stadionie przy Zalewie Pająk. Skład sędziowski powołany został przez st. bryg. Jarosława Piotrowskiego, Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Sędzią głównym zawodów był kapitan Marcin Caban.
W tym roku uczestniczyło łącznie 8 drużyn, w tym 2 drużyny młodzieżowe. Zawody rozgrywane były w konkurencjach sztafeta pożarnicza z przeszkodami i ćwiczenia bojowe.
W tegorocznej edycji zwyciężyli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Wąsosza Łaźca. Drugie miejsce zajęli strażacy z OSP Jamki i na kolejnych miejscach uplasowali się zawodnicy z OSP Hutki – 3 miejsce, OSP Rększowice – 4 miejsce i OSP Konopiska – 5 miejsce.
DĄBROWA ZIELONA
Tegoroczne dożynki w gminie odbyły się 9 września. Barwny korowód prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą pod batutą Dariusza Pikora wyruszył od Gminnego Przedszkola na boisko sportowe. W tym roku zaszczytna rola starostów dożynek przypadła Agnieszce Wojtali z Raczkowic i Wojciechowi Dróżdżowi z Cielętnik. Uroczystościom towarzyszyły występy dzieci i młodzieży z Gminnego Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Zielonej i Olbrachcic, Młodzieżowej Orkiestry Dętej, Zespołów Śpiewaczych „Lipowianki” i „Dąbrowianki” „Radosne Śpiewanie” i Zespołu Pieśni i Piosenki.

AG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *