W województwie śląskim NFZ wydaje najwięcej kart EKUZ


Liczba bezpłatnie wydawanych w woj. śląskim Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) rośnie z roku na rok. W przededniu majówki warto bliżej im się przyjrzeć, ponieważ karty nie pokrywają wszystkich kosztów świadczeń medycznych za granicą…

Tegoroczny, trzydniowy weekend majowy nie należy być może do najdłuższych, ale dla wielu osób i tak jest pierwszą od wielu miesięcy okazją do urlopu (również zagranicznego). Według informacji Ministerstwa Sportu i Turystyki Polacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę i można szacować, że każdego roku przeszło 5 mln turystów odpoczywa poza krajem. Nic zatem dziwnego, że w ostatnich latach do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) po bezpłatne karty EKUZ zgłasza się coraz więcej osób. W rekordowym pod tym względem 2014 r. wydanych w Polsce zostało ponad 2,3 mln kart, o 300 tys. więcej niż rok wcześniej. Na Śląsku skorzystało z nich 377 788 osób – to o niemal 50 tys. więcej niż w 2013 r. i zdecydowaniej najwięcej wśród wszystkich regionów. W tym roku będzie z pewnością podobnie – do końca marca wojewódzki Oddział NFZ przekazał mieszkańcom już przeszło 67,5 tys. kart, czyli o 9 tys. więcej niż 12 miesięcy temu.

– Karta EKUZ jest ważna przez 6 miesięcy od wyrobienia i obowiązuje na terytorium całej Unii Europejskiej, a także Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz Szwajcarii. Jej posiadaczem może stać się każda osoba, która jest ubezpieczona w NFZ-ecie. W czasie zagranicznego wyjazdu EKUZ zapewnia opiekę medyczną na zasadach obowiązujących w państwie pobytu. Dzięki temu Polacy otrzymują dostęp do publicznego leczenia w innych krajach, ale powinni jednocześnie pamiętać, że rzadko kiedy oznacza to całkowicie darmowe leczenie – mówi Ilona Tomaszewska, Starszy Specjalista ds. Produktów Majątkowych w Liberty Ubezpieczenia.

Bezpłatna karta, ale leczenie niekoniecznie…
Jadąc za granicę zdecydowanie warto zaopatrzyć się w EKUZ, ale trzeba wiedzieć, w jakich sytuacjach pieniądze za leczenie nie zostaną zwrócone. Przede wszystkim w ramach karty nie można liczyć na transport sanitarny (np. powrót do kraju) i ratownictwo górskie, za które rachunek może w skrajnych przypadkach wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Warto także podkreślić, że EKUZ pozwala leczyć się wyłącznie w placówkach publicznych, a w wielu miejscowościach typowo turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie. Z kolei publiczna opieka zdrowotna za granicą często wiąże się z ponoszeniem części kosztów przez pacjenta, podobnie jest w przypadku zakupu leków.

Kilka przykładowych opłat znajduje się poniżej.
· Włochy: w tym kraju obowiązują opłaty za wizytę u lekarza i leczenie stomatologiczne (do 36,15 EUR),
· Portugalia: za wizytę u lekarza naliczane są opłaty w wysokości 2,10–9,20 euro (w zależności od placówki), a przy hospitalizacji pacjent płaci 5,10 euro za dzień (maksymalnie za 10 dni),
· Hiszpania: obowiązuje pełna odpłatność za leczenie stomatologiczne,
· Niemcy: opłata za leczenie szpitalne wynosi 10 euro za dzień pobytu, nie więcej niż za 28 dni w ciągu roku,
· Szwecja: za poradę lekarza ogólnego i specjalisty trzeba uiścić opłatę, której wysokość jest zróżnicowana w zależności od hrabstwa (100-300 koron szwedzkich),
· Francja: opłaca się 30% wysokości honorariów lekarskich, 20% kosztów leczenia stacjonarnego i 25% szpitalnego,
· Grecja: za dodatkowe badania, np. prześwietlenia, oraz za niektóre dodatkowe świadczenia pacjent ponosi opłaty, za świadczenie ambulatoryjne wnosi się opłatę w wysokości 3 euro.
· Czechy: w tym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, w związku z którym pacjenci są zobowiązani m.in. do opłacenia 30 koron czeskich po wizycie u lekarza pierwszego kontaktu i u specjalisty), a także 100 koron czeskich za dzień pobytu w szpitalu lub sanatorium.

Jak polisa turystyczna uzupełnia EKUZ
Aby uniknąć tego typu dodatkowych kosztów oraz rozszerzyć zakres ochrony, można skorzystać z dobrowolnej, kupowanej we własnym zakresie polisy turystycznej. Ubezpieczenie na zagraniczny wyjazd zapewnia pełne pokrycie kosztów leczenia oraz transportu medycznego, które stanowią główny koszt w przypadku konieczności korzystania z zagranicznej opieki medycznej. Ponadto polisa umożliwia korzystanie nie tylko z publicznej, lecz także prywatnej opieki zdrowotnej, znacznie rozszerzając tym samym dostęp do lekarzy.

– Ubezpieczenie dla jednej osoby na kilkudniowy wyjazd do innego europejskiego kraju na majówkę można kupić już od kilkunastu złotych. Nie jest to dużo, biorąc pod uwagę zakres ochrony i dostęp do takich udogodnień jak chociażby całodobowa infolinia pomocowa czy ochrona bagażu. Ważne jest także to, że o ile po kartę EKUZ należy wybrać się do jednego z oddziałów NFZ-etu, o tyle ubezpieczenie turystyczne można kupić przez internet lub telefon bez wychodzenia z domu i to nawet na dzień przed zaplanowanym wyjazdem – dodaje Ilona Tomaszewska.

Źródło: Liberty Ubezpieczenia

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *