18 października w częstochowskim magistracie odbyło się Sympozjum “Razem pokonamy raka”, zorganizowane przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej oraz Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Rakiem Piersi działające na terenie Częstochowy.
18 października w częstochowskim magistracie odbyło się Sympozjum “Razem pokonamy raka”, zorganizowane przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej oraz Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Rakiem Piersi działające na terenie Częstochowy.
– Celem sympozjum jest przybliżenie społeczeństwu potrzeby podjęcia działań na rzecz profilaktyki przeciwnowotworowej w obliczu stale rosnącej liczby zachorowań i umieralności na raka – powiedziała Beata Gradoń ze Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.
Gościem Sympozjum był dr n. med. Andrzej Wojcieszek ze Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, działającego w Gliwicach. Wygłosił referat na temat “Możesz wygrać z rakiem”. Dr Wojcieszek poinformował, że w latach 1994-99 w województwie śląskim zarejestrowano 83 tys. 713 przypadków nowotworów złośliwych, w tym u kobiet ok. 40 tys. 349 przypadki.
Największą liczbę, 19 procent stanowił rak piersi, a 7, 3 procent rak szyjki macicy.
– Występowanie nowotworów, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn jest przyczyną m.in. zaniedbywania badań profilaktycznych. Pacjenci nie korzystają z porad lekarskich, mało jest pogadanek na temat choroby raka. Często bywa tak, że pacjenci przychodzą do lekarza wtedy, kiedy jest już za późno, ze stadium zaawansowanym nowotworu – mówił dr Wojcieszek.
O roli badań profilaktycznych i samobadania we wczesnym rozpoznaniu raka piersi mówił dr Przemysław Jasnowski z oddziału szybkiej diagnostyki piersi Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Parkitce, natomiast prelekcję na temat odżywiania a zapobieganiu chorobie nowotworowej wygłosiła Monika Kowalska ze Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.
Idea zorganizowania akcji w tym właśnie dniu nie była przypadkowa. W Warszawie i innych miastach na apel odnośnie zwalczania nowotworów wiele instytucji zorganizowało marsze ulicami miasta. Ich celem była manifestacja potrzeby zjednoczenia się wszystkich w walce z chorobą nowotworową.
W czasie trwania sympozjum zainteresowani mogli zasięgnąć porady profilaktycznej, otrzymać informacje o działalności organizacji pomagających walczyć z rakiem na terenie Częstochowy.
Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej i Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Rakiem Piersi zapewnia opiekę ludziom cierpiącym w wyniku zaawansowanej i nieuleczalnej choroby nowotworowej, pomaga pacjentom i ich rodzinom, prowadzi grupę wsparcia dla osób z chorobą nowotworową. Zrzesza grupę wolontariuszy, którzy wpływają na kształtowanie właściwych postaw społecznych wobec ciężko chorych i niepełnosprawnych. Działają na terenie miasta i powiatów. Aby dobrze sprawować opiekę nad pacjentami przy Stowarzyszeniach działa wielodyscyplinarny zespół – lekarzy, pielęgniarek, psychologów, duchownych i fizykoterapeutów. Miesięcznie Hospicjum obejmuje opieką ok. 400 podopiecznych wymagających stałej opieki medycznej w środowisku domowym.
eMKa