W OSP w Węglowicach minęło 95 lat


Ochotnicza Straż Pożarna w Węglowicach (obecnie z siedzibą w Puszczewie pow. Kłobuck) powołana została do życia w 1911 r., a więc krótko po wielkich pożarach, które niejednokrotnie pustoszyły całe wsie.

Założycielami jednostki byli ówczesny wójt i późniejszy prezes OSP Walenty Grondalski oraz wybrany na komendanta Wojciech Badora i sekretarz gminy Franciszek Rycombel. Dalszych kilkunastu ochotników pochodziło z: Węglowic, Puszczewa, Boru Zapilskiego i Jeziora. Przy pomocy finansowej gminy, pokaźnego wsparcia społecznego i pieniędzy własnych wybudowano drewnianą szopę na sprzęt oraz zakupiono sikawkę ręczną, beczkę kołową do wody, drabiny, węże, mundury oraz uzbrojenie osobiste. Po I wojnie światowej zorganizowano, także 20-osobową orkiestrę dętą.
W okresie międzywojennym, zaczęto myśleć o likwidacji starej szopy i budowie na jej miejscu nowego, już murowanego Domu Strażaka. Myśl przerodziła się w czyn, który w ciągu dwóch następnych lat pod kierunkiem przewodniczącego komitetu budowy Tadeusza Redlicha zaowocował imponującym na owe czasy strażackim, piętrowym budynkiem. Obok garaży i magazynów sprzętowych mieściły się tu także sala imprezowa do organizowania zabaw i innych uroczystości okolicznościowych, pomieszczenia dla kobiet zrzeszonych w KGW, zespołów artystycznych, rozrywkowych i zainteresowań młodzieży.
W 1945 r. po wyzwoleniu Węglowic spod okupacji hitlerowskiej, druhowie: Władysław Klimas, Jan Zejler, Wacław Wolnicki i Jan Winecki, jako członkowie odrodzonego już nowego zarządu, reaktywowali jednostkę wpisując do niej wielu młodych chłopców i dziewcząt. Zakupiono wówczas pierwszą motopompę, zmodernizowano konny wóz strażacki, wymieniając w nim żelazne koła na opony dmuchane. Na stan przybyły i samochody, które własnym sposobem wyremontowano i przystosowano do zadań gaśniczych. Dopiero w kilka lat później, za sprawą osobistego zaangażowania się druha Zygmunta Klimasa (syna strażaka) Rafineria Nafty “Jasło” przekazała jednostce jako prezent, typowy już samochód gaśniczy marki star-26 GBAM.
W 1969 r. na mocy uchwały zarządu, postanowiono zakupić działkę budowlaną w sąsiednim Puszczewie i wybudować na niej nowy Dom Strażaka; poprzedni natomiast w Węglowicac sprzedać GS-owi z przeznaczeniem na biura. Nowy, strażacki obiekt, godną ozdobę architektoniczna wsi, przekazano do użytku 25. maja 1975 roku. W latach następnych, dzięki wsparciu Urzędu Gminy we Wręczycy Wlk wyasfaltowano plac przed budynkiem, a do garażu wjechał skarosowany wóz bojowy marki star 29 GBAM. Jak wspominają prezes OSP Dariusz Tukaj i naczelnik Zdzisław Nawrocki, wszystkie inwestycje były zasługą ich opiekuna prezesa ZOGm.ZOSP RP, wójta Henryka Krawczyka.
Dla uczczenia jubileuszu 95-lecia, strażacy wybudowali przed remizą piękną kapliczkę p.w. św. Floriana. Figurkę do niej ofiarowała sołtys ze wsi Puszczew Weronika Włoch, a poświęcił ks. Andrzej Marszałek. Za ogromny wkład pracy społecznej oraz operacyjnej przy gaszeniu pożarów oraz walki z klęskami żywiołowymi, 83 ochotników odznaczonych zostało: złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami “Za zasługi dla pożarnictwa”, oraz odznakami “Strażak Wzorowy” i “Za wysługę lat” Wśród medalistów złotych znajdują się: Zygmunt Klimas, Henryka Bolingier, Jerzy Chrząstek, Paweł Vogel, Henryk Malicki, Roman Malicki, Stanisław Misterski, Henryk Pall, Zygmunt Perzyk, Andrzej Surma Henryk Tokarz i Janusz Włoch. Odznaki “Za wysługę 60 lat” nieprzerwanej służby w pożarnictwie ochotniczym otrzymali: Stanisław Gidziela i Seweryn Matyja, za 55 lat: Kazimierz Henzlik i Henryk Kamieniak, za 50 lat: Eugeniusz Lewicki, Wacław Pietrzak Henryka Tokarz i Zygmunt Wolnicki, za 45 lat: Zygmunt Pyrzyk, za 40 lat: Ryszard Klimas, Jerzy Lewicki, Roman Malicki , Józef Marciniak i Stanisław Pietrzak za 35 lat:Henryk Malicki i Henryk Surma, za 30 lat: Stanisław Hendzlik, Stanisław Misterski, Zdzisław Nawrocki, Henryk Wit i Marek Wit.
W uroczystości jubileuszowej obok 15 zaproszonych delegacji z jednostek ościennych uczestniczyli przewodniczący Rady Gminy we Wręczycy Wlk. Andrzej Ryś, wójt, prezes ZOGm. ZOSP RP Henryk Krawczyk, st. bryg. poż. Jan Błoński oraz seniorka tamtejszego pożarnictwa zawodowego i ochotniczego Eugenia Kubańska.
Komendantem placu i całej uroczystości był: komendant gminny OSP Aleksander Tukaj.

Jerzy Ostrowski

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *