W dniach 24–25 kwietnia 2015 r. w Częstochowie odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt.: Twierdze osiemnastowiecznej Europy. Rzeczypospolita Obojga Narodów i kraje ościenne.
Organizatorami są: Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie, Instytut Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie i Stowarzyszenie Garnizon Fortecy Częstochowskiej oraz Wydział Historyczny Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Pawła Tyczyny w Humaniu i Państwowy Historyczno-Architektoniczny Rezerwat „Stary Humań” (Ukraina).
W ciągu dwóch dni konferencji wygłoszone zostaną dwadzieścia trzy referaty, przez osoby reprezentujące krajowe i zagraniczne ośrodki badawcze. Przede wszystkim zaprezentowana zostanie architektura militarna twierdz, ich uzbrojenie i garnizony, działania zbrojne w których brały udział oraz oddziaływanie na społeczność lokalną. Przedstawiona będzie również recepcja obrazu twierdz w literaturze pamiętnikarskiej i historycznej. Obszar badawczy tematów rozciąga się od Łaby do Dniepru oraz od południowego wybrzeża Morza Bałtyckiego po rzekę Dunaj, ze szczególnym jednak uwzględnieniem ziem Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Pierwszego dnia uczestnicy konferencji będą obradować na terenie Fortecy Częstochowskiej, czyli w klasztorze oo. Paulinów na Jasnej Górze (w sali o. Kordeckiego), natomiast drugiego dnia w budynku Wydziału Filologiczno-Historycznego AJD (al. Armii Krajowej 36a, s. 26).
Poza naukowym celem spotkania będzie rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania historią, a zwłaszcza mało znanym okresem XVIII wieku. W związku z tym zaplanowano imprezę towarzyszącą – inscenizację biwaku osiemnastowiecznej armii pod murami Twierdzy Jasnogórskiej. Wezmą w tym udział grupy rekonstrukcyjne odtwarzające: Garnizon Fortecy Częstochowskiej oraz Regiment Garnizonowy von Lattorff z Twierdzy Koźle, a także kilka osób z innych grup rekonstrukcyjnych. Zobaczyć będzie można jak wyglądało życie obozowe ówczesnych żołnierzy, musztrę oraz potyczkę pomiędzy żołnierzami garnizonu jasnogórskiego a pruskimi maruderami, jaka mogłaby się rozegrać pod Częstochową w czasie wojny siedmioletniej.
Z kolei w budynku Wydziału Filologiczno-Historycznego AJD, w sali Biblioteki Głównej na parterze, obejrzeć będzie można wystawę Twierdze Szkocji XVIII wieku. Highlands. Zaprezentowane zostaną kopie planów twierdz i ufortyfikowanych koszarów armii brytyjskiej, wybudowanych w celu wymuszenia posłuszeństwa miejscowej ludności wobec władz w Londynie. Stanowią one ciekawy przykład tego aspektu ówczesnej sztuki wojennej, obrazujący przemiany jakie zachodziły w ciągu półwiecza w koncepcjach sposobu utrzymania kontroli wojskowej nad Highlandem, w systemach fortyfikacyjnych i wyposażeniu twierdz.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do przysłuchiwania się obradom, do wizyty w „obozie wojskowym” pod Jasną Górą oraz do obejrzenia wystawy.
dr hab. Maciej Trąbski
przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Komitet Organizacyjny:
– dr hab. Maciej Trąbski – przewodniczący
– dr hab. Marceli Antoniewicz, prof. AJD
– dr Norbert Morawiec
– dr Igor Kriwoszeja
– o. Stanisław Rudziński (OSPPE)
– Artur Kramer (SGFCz)
– mgr Łukasz Cholewiński
Rada Naukowa:
– prof. dr hab. Bogusław Dybaś
– prof. dr hab. Tadeusz Srogosz
– dr hab. Marceli Antoniewicz, prof. AJD
Komitet Honorowy:
– Przeor Jasnej Góry – o. Marian Waligóra
– Rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie – dr hab. inż. Zygmunt Bąk, prof. AJD
r