Janek Mszyca, młody częstochowski grafficiarz, społecznie wykonał graffiti na ścianie sali gimnastycznej Gimnazjum nr 17 na Zawodziu w Częstochowie. Jego dzieło nadało budynkowi nowy wizerunek. Obraz ma wymiar symboliczny. Na ścianie zaobserwować można cienie postaci grających w siatkówkę plażową oraz kibiców wyłaniających się z piłki.
Beata Zemła dyrektor placówki, przyznaje, iż projekt odpowiada sportowym tradycjom szkoły, która w tym roku przystępuje do szkolnych ośrodków siatkarskich. Dodaje również, że to Rada Dzielnicy Zawodzie zainteresowała ją pomysłem, aby w ten sposób odnowić część budynku. Malunek zyskał aprobatę nie tylko wśród młodzieży, ale również ich rodziców i sąsiadów gimnazjum. Dyrektorka przyznaje, że jej podopieczni rozumieją, iż graffiti nie musi być sztuką przypadkowych i kiepskich symboli, ale może nieść ze sobą przesłanie. Docenia wysiłek wykonawcy i organizację, dzięki której projekt wykonano szybko (w ciągu tygodnia) i bezproblemowo.
Warto podkreślić, iż autor graffiti – Janek Mszyca, student Akademii Sztuk Pięknych poświęcił swój czas na stworzenie dzieła. Jak sam przyznaje, pomysł na odmalowanie szkolnej ściany podsunął mu kolega z dzielnicy Zawodzie. – Chętnie się zgodziłem. Po zaakceptowaniu projektu przez panią Dyrektor, razem z dwójką kolegów zaczęliśmy działać – mówi Mszyca. Na graffiti obok postaci i logo szkoły widnieje również napis: „Więcej murali mniej wandali”. Autor tłumaczy, iż hasło to ma na celu propagowanie prawdziwej sztuki graffiti. – Często uznaje się nas właśnie za wandali, którzy dewastują mienie publiczne obskurnymi rysunkami, a tak nie jest. Swoją praca chciałbym pokazać, że graffiti też może być sztuką. Mam takie marzenie, aby pewnego dnia miasto udostępniło nam murale, jak chociażby w Katowicach czy Wrocławiu, abyśmy obskurne i niszczejące budynki ozdobili prawdziwa sztuką. Sądzę, że takie rozwiązanie zmniejszyłoby liczbę bohomazów, tak często mylonych z grafficiarstwem – konkluduje Mszyca.
Foto.:Twórcy Graffiti i Dyrektor szkoły. Od lewej: Daniel Kaczorowski, dyr. Beata Zemła, Jasiek Mszyca, Krzysztof Kołaciński
KK