W roku 2005 w województwie śląskim pod opieką lekarzy psychiatrów było ponad 140 tysięcy osób – wynika z danych Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Katowicach
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), choroby psychiczne do roku 2020 staną się jednym z poważniejszych problemów zdrowotnych występujących w populacji europejskiej. Problem zdrowia psychicznego dotyczy także mieszkańców naszego województwa. Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego przygotowało opracowanie pt. “Zdrowie psychiczne mieszkańców województwa śląskiego”, które zostało opublikowane na stronie www.sczp.gov.pl
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (World Mental Health Day) po raz pierwszy zorganizowano 10. października 1992 roku. Jego celem jest upowszechnianie polityki zdrowia psychicznego i edukacja społeczna. Zgodnie z ustaleniami Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego, tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 10 października, obchodzony będzie pod hasłem “Budowanie świadomości – redukowanie ryzyka. Choroba psychiczna i samobójstwo”.
Jaka jest kondycja psychiczna mieszkańców Śląska? W świetle danych statystycznych, w województwie śląskim w jednostkach lecznictwa ambulatoryjnego dla osób z zaburzeniami psychicznymi w roku 2005 objęto opieką ponad 140 tysięcy osób (łącznie z obserwacjami stanu psychicznego i współuzależnionymi), w tym blisko 40 tysięcy osób zgłosiło się do tych placówek po raz pierwszy w życiu. Niepokojącym zjawiskiem jest to, że wzrasta liczba dzieci i młodzieży do 18 roku życia, borykających się z problemami psychicznymi.
Najbardziej rozpowszechnione problemy związane ze zdrowiem psychicznym wśród mieszkańców Śląska to: zaburzenia nerwicowe związane ze stresem i somatoformiczne, organiczne zaburzenia psychiczne, schizofrenia, zaburzenia nastroju, depresje, zaburzenia zachowania i emocji rozpoczynające się zwykle w dzieciństwie i w wieku młodzieńczym.
W roku 2005 w województwie śląskim było ponad 30 tysięcy pacjentów hospitalizowanych w szpitalach psychiatrycznych i oddziałach psychiatrycznych szpitali ogólnych, z czego ponad 3 proc. to pacjenci do 18 roku życia. Najczęstszymi przyczynami hospitalizacji są zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem środków psychoaktywnych, schizofrenia, organiczne zaburzenia psychiczne, zaburzenia nastroju, zaburzenia nerwicowe związane ze stresem.
Na podstawie materiałów Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego
UG