W Częstochowie jest 7 uczelni wyższych: Politechnika Częstochowska, Akademia im. Jana Długosza, Akademia Polonijna, Wyższa Szkoła Lingwistyczna, Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Turystyki, Wyższa Szkoła Zarządzania oraz Wyższe Seminarium Duchowne.
Dwie największe częstochowskie uczelnie – Politechnikę Częstochowską i Akademię im. Jana Długosza opuściło dotychczas już prawie 140 tys. absolwentów.
Poza kierunkami, które nadal są w ofercie uczelni i cieszą się dużą popularnością, powstają nowe – będące odpowiedzią na realne zapotrzebowanie na rynku pracy. W ostatnich latach powołano lub planuje się powołać kierunki takie jak: fizjoterapia, pielęgniarstwo, dziennikarstwo, rachunkowość i podatki, Kryminalistyka i Systemy Bezpieczeństwa oraz fotografia i kreacja przekazu (AJD), turystyka i rekreacja, ekoinnowacje w infrastrukturze środowiska oraz menadżer żywotności i żywienia (PCz).
Atutami częstochowskich uczelni jest też odpowiednia infrastruktura i wyposażenie. To m.in. wyremontowane akademiki, Akademickie Centrum Kultury i Sportu, specjalistyczne pracownie (np. zakładu fizjoterapii, laboratorium akustyczne oraz planetarium AJD czy Pracownia Detekcji Promieniowania Jądrowego, Pracownia Elektryczności i Magnetyzmu oraz Pracownia Fizyki Ciała Stałego na Politechnice Częstochowskiej), a nawet żłobek i przedszkole dla dzieci uczących się mam.
Studenci i absolwenci częstochowskich uczelni wyższych osiągają sukcesy na wielu polach. Rozwija się sport akademicki. Sportowcy uczestniczą w zawodach organizowanych w Częstochowie oraz w odległych ośrodkach daleko poza jej granicami. Sukcesy osiągają m.in. podopieczne dr. Wiesława Pięty (tenis stołowy) czy członkowie dobrze znanego klubu siatkarskiego AZS. Studenci, studentki a także mistrzowie z Wydziału Sztuki AJD często goszczą ze swoimi pracami na zbiorowych i indywidualnych wernisażach m.in. w Miejskiej Galerii Sztuki i Konduktorowni oraz prezentują swoje talenty podczas Akademickich Koncertów Kameralnych w Filharmonii Częstochowskiej. Zaledwie kilka dni temu znów można było usłyszeć o zespole studentów Politechniki Częstochowskiej – ich łazik marsjański zajął drugie miejsce na zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge, które organizowane są w pustynnej bazie Mars Desert Research Station w Utah. Niedawno uczelnia zyskała też prestiżowe wyróżnienie ELSEVIER Research Impact Leaders 2016 w kategorii Natural Sciences, przyznawane tym szkołom wyższym, których publikacje miały największy wpływ na postrzeganie polskiej nauki w świecie.
W kwietniu Częstochowę odwiedził Rafał Blechacz – światowej sławy pianista, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2005 roku. Przyjechał, aby w Akademii im. Jana Długosza przedstawić wykład zatytułowany „Filozoficzne aspekty interpretacji dzieła muzycznego. Wykład muzycznie ilustrowany”. W ostatnich latach gościli również m.in.: Zygmunt Rolat, który w ubiegłym roku dokonał otwarcia wystawy „Żydzi Częstochowianie” oraz japoński chemik, laureat nagrody Nobla Eiichi Negishi, przybyły na 57. zjazd Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego.
AG