W ostatni weekend lipca mieszkańcy Krzepic przenieśli rynek swojego miasta w czasy średniowiecza. Bogata w program plenerowa impreza „Bitwa o Krzepice” nawiązywała do zbrojnych zmagań króla Władysława Jagiełły o przejęcie krzepickiego zamku z rąk księcia Władysława Opolczyka, jakie miało miejsce w końcu XIV w.
W trakcie imprezy dostępna była średniowieczna karczma, stoisko z rękodziełem i wiktuałami wykonanymi przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzepicach, który przy tej okazji kwestował na rzecz swoich podopiecznych (podobnie jak Krzepickie Koło Kolekcjonerów – poszukiwaczy przedmiotów związanych z historią Krzepic), warsztaty wyrobu papieru czerpanego, pisania gęsim piórem, nauka tkania, bicie okolicznościowych monet, zabawy związane z poszukiwaniem ukrytych fantów. Ponadto zakupić można było rozmaite herbatki ziołowe o właściwościach leczniczych, pieczywo sporządzone według tradycyjnych receptur, miód i inne wyroby pszczele. Był też obecny alchemik, kat, sokolnik, Żydzi, kowal, mnisi i zakonnice oraz liczni rycerze.
Zabawa w sobotni wieczór trwała od godz. 18.00 aż do północy a ze sceny uświetniały ją występy zespołów grających muzykę z epoki: Roderyk, Swada, Laboratorium Pieśni. W niedzielne popołudnie od godz. 15.00 drugą część wydarzenia rozpoczęło wejście królewskiego orszaku na miejski rynek. Po nim nastąpił pokaz tańców dworskich w wykonaniu radnych miasta z burmistrzem na czele (oczywiście w strojach typowych dla epoki), następnie z humorem „zrekonstruowali” oni królewską ucztę. Zespół Szelindek swoją muzyką zadbał o stworzenie odpowiedniego klimatu do dobrej zabawy nawiązującej do wieków średnich. Grupy rekonstrukcyjne odtworzyły przebieg bitwy o Krzepice, licznie przybyli krzepiczanie podziwiali starcia ciężkozbrojnych rycerzy, bitwie towarzyszył szczęk oręża, huk dział, krzyki spanikowanych białogłów.
Kolejnymi punktami niedzielnego programu był turniej rycerski oraz pokaz tańców dawnych połączonych z jego nauką. Pogoda na szczęście dopisała stąd imprezę można uznać za w pełni udaną. Licznie obecna ochrona dbała o bezpieczny przebieg wydarzenia, a nad jej przebiegiem według scenariusza czuwał personel Gminnego Ośrodka Kultury w Krzepicach.
Bezpośrednio ze średniowiecza relacjonował Maciej Świerzy
https://www.facebook.com/gazetaczestochowska/videos/2269616013381186