Spowiedź na telefon? Dlaczego nie? Pallotyni z częstochowskiej Doliny Miłosierdzia proponują taką formę kontaktu z wiernymi. W gablocie parafialnej oraz na stronie internetowej (www.dolina-milosierdzia) opublikowany został numer telefonu, pod którym można umówić się na konkretny dzień i godzinę, by spotkać się ze spowiednikiem. Dyżury pełnić będą duszpasterze parafii Miłosierdzia Bożego.
„ Wszystkich zbulwersowanych naszą propozycją chcę uspokoić – spowiedź na telefon, nie jest spowiedzią przez telefon. Chodzi o to, by ludziom ułatwić dotarcie do Boga” – tłumaczy proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, ks. Andrzej Partika.
Stały dyżur z konfesjonale w Dolinie Miłosierdzia sprawowany jest już od kilku lat. Każdego dnia między godz. 14.30 a 16.00 w konfesjonale można spotkać kapłanów posługujących w sakramencie pokuty i pojednania. W Roku Miłosierdzia pojawiła się kolejna inicjatywa, a mianowicie możliwość umówienia się na dogodną dla siebie porę. „W czasie, kiedy przeżywamy Godzinę Miłosierdzia wielu wiernych jest w pracy, dlatego proponujemy, by takie osoby umawiały się indywidualnie, kiedy im pasuje”- dodaje proboszcz. Ksiądz Partika, który jest jednym z Misjonarzy Miłosierdzia ustanowionych przez papieża Franciszka i który nie od dziś sporo czasu spędza w konfesjonale, kończy swoją wypowiedź słowami: “Zadzwoń, umów się, przyjdź – to takie proste”.
Podobnie, jak przed rokiem, tak i tym razem, kolejna możliwość do pojednania się z Bogiem będzie także przez całą noc z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę. Kapłani zapewniają, że konfesjonały nie będą wówczas puste.
Dolina Miłosierdzia usytuowana jest u zachodnich podnóży Jasnej Góry. W 1947 r. księża pallotyni, którzy przejęli opiekę nad tym miejscem, rozpoczęli na miejscu starej cegielni budowę domu i kaplicy, w której głównym ołtarzu umieszczono obraz Jezusa Miłosiernego namalowany według wizji św. Faustyny przez Adolfa Hyłę. Zabudowania te poświęcił w 1949 r. bp Teodor Kubina, pierwszy ordynariusz diecezji częstochowskiej. Od tamtego czasu nieprzerwalnie w tym miejscu, zwanym Dolina Miłosierdzia, trwa kult związany z objawieniami św. Siostry Faustyny. Obecnie do Sanktuarium przybywają pielgrzymi z Polski i świata. Potwierdzają to liczne wota umieszczone przy obrazie Jezusa Miłosiernego, które pątnicy składają w dowód wdzięczności za otrzymane łaski.
Duszpasterstwo księży pallotynów jest bardzo różnorodne. Jednym z działań jest praktyczne wcielanie w życie charyzmatu miłosierdzia poprzez pomoc najuboższym w postaci dofinansowywania dzieciom obiadów w szkołach, prowadzenie kuchni i łaźni dla bezdomnych oraz organizowanie paczek świątecznych dla potrzebujących. Na co dzień w parafii organizowanych jest także wiele akcji skierowanych do rodzin. Np. już od lat w czerwcu odbywa się tzw. tatowa sobota, czyli wycieczka rowerowa dla ojców i ich pociech połączoną z wieloma atrakcjami, m. in. paintballem, strzelaniem z łuku, zwiedzaniem jaskini w Rezerwacie przyrody Zielona Góra i ścianką wspinaczkową oraz wspólnym ogniskiem.
Od ponad 2 lat w Dolinie Miłosierdzia działa również parafialna szkoła tańca prowadzona przez sędziego z Olimpijskiego Centrum Sportowego Tańca Towarzyskiego. Nie tylko uczestnicy tychże zajęć, ale także pozostali parafianie, mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności taneczne w trakcie organizowanej u pallotynów tegorocznej zabawy sylwestrowej. Z działań stricte religijnych pamiętać należy o dorocznym koncercie kolęd zespołu „Cantabile i Przyjaciele”, rodzinnych jasełkach, w których biorą udział całe rodziny i Mszach św. dla przedszkolaków. Na szczególną uwagę zasługują także comiesięczne Msze dla singli.
r