1 marca Zarząd Województwa Śląskiego podjął uchwałę w sprawie udzielenia poparcia inicjatywie utworzenia Uniwersytetu w Częstochowie. O znaczeniu tej uchwały rozmawiamy z jednym jej sygnatariuszy, członkiem Zarządu Województwa Śląskiego Jerzym Gułą.
– Jakie jest praktyczne znaczenie tej uchwały?
– To jeden z elementów budowy szerokiego poparcia dla inicjatywy powołania państwowego uniwersytetu w Częstochowie. Podobną uchwałę ma podjąć na najbliższym posiedzeniu, 19 marca, Sejmik Wojewódzki. Stosowny projekt jest już gotowy.
– Czy za poparciem pójdą też wymierne efekty, czyli środki finansowe?
– Oczywiście. Bardzo szeroki zakres działań niezbędnych do powołania uniwersytetu zapisany będzie w różnych programach, finansowanych z budżetu samorządu wojewódzkiego. Mamy możliwość wsparcia finansowego nawet do 1/3 wielkości planowanych inwestycji. Będziemy zawierać kontrakty wojewódzkie, w których znajdą się zapisy na uniwersytet, w budżecie na rok przyszły także chcemy umieścić stosowny zapis na ten cel.
– Jak wygląda inicjatywa powołania państwowego uniwersytetu z perspektywy Katowic?
– O konkretnym poparciu, znaczonym stosownymi uchwałami już mówiłem. Warto jeszcze dodać, że niedawno na ten temat wypowiedział się, w imieniu kolegium rektorów śląskich uczelni, rektor Uniwersytetu Śląskiego pan profesor Sławek. Powołanie państwowego uniwersytetu w Częstochowie uznał za konieczne i niezbędne, udzielając idei pełnego poparcia.
– Do Katowic ma wkrótce przyjechać minister edukacji Edmund Wittbrodt. Czy będzie rozmawiał także o uniwersytecie w Częstochowie?
– Z pewnością tak. To może być przełomowa wizyta. Chcemy bowiem wyposażyć pana ministra w bogaty zestaw materiałów, uchwał, poparcia, konkretnych planów na temat uniwersytetu w Częstochowie. Oczekujemy także, że wkrótce Sejm podejmie decyzję o powołaniu zespołu roboczego do spraw powołania uniwersytetu.
– Czy biorąc pod uwagę z jednej strony ogrom pracy już wykonanej, z drugiej – konkretne działania przewidziane na najbliższe miesiące, uniwersytet jest bliżej?
– Chciałoby się powiedzieć, że tak. Mam nadzieję, że tak!
– Dziękuję za rozmowę.
ANDRZEJ KAWKA