Z takim przesłaniem odbył się międzynarodowy plener malarski w Złotym Potoku na Jurze Częstochowskiej, zorganizowany przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie i Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego. Efekt zgłębiania świętości Jury artyści przedstawili podczas wernisażu w siedzibie ŚODR, 16 grudnia 2019 roku. Prace artystów zachwyciły mistrzowskim profesjonalizmem, finezyjnym dotknięciem sfery sacrum Jury, dostrzeżonym w aspekcie religijnym, patriotycznym oraz pięknie natury.
W wrześniowym plenerze-sympozjum oraz grudniowej wystawie wzięli udział artyści z różnych regionów Polski i z Węgier: Joanna Banek, Teresa Biernacka, Lech Biernacki, Danuta Drzewiecka, Henryk Drzewiecki, Janos Lipovics, Agnieszka Półrola, Béla Szabó oraz gość i tłumacz Jolanta Rovács, przewodnicząca grupy węgierskich artystów z Győr „ART WORLD Hungary Egyesület”. Artyści ponad tydzień obcowali z Jurą, przeprowadzili także warsztaty artystyczne dla uczniów częstochowskiego Liceum Plastycznego i Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Curie-Skłodowskiej w Częstochowie.
Dyrektor ŚODR w Częstochowie Marek Dziubek otwierając wystawę, zauważył, że odbywa się w miejscu szczególnym – 800 m od Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Podziękował i pogratulował artystom za tak owocny finał pleneru. Wyrazy wdzięczności za pomoc przy organizacji pleneru przekazał Związkowi Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego oraz wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu, w tym Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie Małgorzacie Majer za finansowe wsparcie pleneru. Obecna na wernisażu prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego Joanna Warchoł podkreśliła, że takie plenery wypełniają ważną rolę w zawodowym rozwoju artystów – edukują, uwrażliwią i pobudzają do twórczości. Nad plenerem czuwała komisarz artystyczny pleneru, dr hab. Agnieszka Półrola, prof. UJD. Jak podkreśliła, temat prac nie był łatwy, ale dawał szerokie pole do inwencji twórczej. – Każdy z artystów musiał przemyśleć, jaki symbol najlepiej będzie wyrażał istotę sacrum. I już w czasie pleneru widziałam, że uczestniczymy w wysokiej randze przedsięwzięciu, co zapewniał profesjonalizm artystów. Powstały prace różnorodne w przekazie twórczym i reprezentujące wszystkie techniki szlachetne, tradycyjne, począwszy od ceramiki raku, poprzez malarskie – olej, temperę, akryl oraz druk cyfrowy, fotografię i rysunek. Międzynarodowy charakter pleneru był formą promocji dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Umożliwił także wymianę doświadczeń pomiędzy uczestniczącymi w nim artystami – powiedziała prof. Agnieszka Półrol.
W wernisażu uczestniczyła także dr hab. Joanna Banek z krakowskiej ASP, komisarz organizacyjny pleneru, która zdradziła nam, że współpraca ZPAP Okręgu Krakowskiego, do którego należy, to efekt jej związków z Częstochową, z której pochodzi. – Przez wiele lat tu pracowałam i należałam do częstochowskiego okręgu ZPAP. Wówczas poznałam pana dyrektora Marka Dziubka. Z czasem losy zawiały mnie do Krakowa i związałam swe życie z tamtejszą Akademią Sztuk Pięknych, ale sympatie i kontakty z moim rodzinnym miastem ciągle trwają. Gdy zrodził się pomysł stworzenia czegoś, co będzie łączyło, a nie dzieliło, temat podjęłam z dużym zaangażowaniem. Zatem jest to dla mnie pozytywny powrót do korzeni. Widzę, że temat „Sacrum Jury” i tę duchowość krainy artyści oddali rewelacyjnie i bardzo trafnie – mówi Joanna Banek.
Podczas wernisażu dyrektor Marek Dziubek odczytał listy gratulacyjne od Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej oraz Wicewojewody Śląskiego Roberta Magdziarza. Na ręce dyrekcji ŚODR list z podziękowaniem za zorganizowanie warsztatów dla młodzieży przesłał także dyrektor Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Curie-Skłodowskiej w Częstochowie.
Podczas wernisażu nie zabrakło przedstawicieli mediów – telewizji, radia oraz prasy. Redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej”, Urszula Giżyńska w imieniu Wiceministra Rolnictwa Szymona Giżyńskiego, który z racji nagłego wyjazdu służbowego nie mógł skorzystać z zaproszenia oraz własnym pogratulowała organizatorom wspaniałej inicjatywy, która w swej idei niesie walor łączenia środowisk i ludzi. Wyraziła podziw dla wysokiego poziomu artystycznego prac, ich profesjonalizmu i niezwykłego piękna.
Prace, które twórcy nieodpłatnie przekazali ŚODR w Częstochowie, jak podkreślił dyrektor Marek Dziubek, będą eksponowane w aktualnie powstającym przy naszym ośrodku Centrum Szkoleń i Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Polskiej Wsi.