Gminy Subregionu Północnego Województwa Śląskiego aplikują o środki na dofinansowanie inwestycji związanych z poprawą bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w górnym dorzeczu Wisły i Odry. Wśród nich są cztery projekty zgłoszone przez Miasto Częstochowę.
Inwestycje mają być zrealizowane z wykorzystaniem środków unijnych w trybie pozakonkursowym – z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
Projekty zgłoszone przez nasz subregion są jednym z kilku dużych zadań regionalnych w ramach „Poprawy stanu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Województwa Śląskiego”.
Program mający generalnie zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w górnym dorzeczu Wisły i Odry został ujęty na liście projektów strategicznych planowanych do realizacji ze środków krajowych programów operacyjnych w latach 2014-2020 w ramach tzw. kontraktu terytorialnego województwa śląskiego.
W sumie Subregion Północny zgłosił 14 inwestycji na łączną wartość ponad 132,5 mln zł. Kwota dofinansowania planowana na cały subregion to ponad 109,5 mln zł, co stanowi 85 proc. wartości całkowitej przedsięwzięć. Pozostałe 15 proc. muszą wyłożyć samorządy gmin jako ostateczni inwestorzy.
Złożone przez Częstochowę propozycje inwestycji to:
– kanalizacja deszczowa dla zlewni dzielnicy Grabówka (wartość 20 mln zł),
– odwodnienie dzielnicy Kiedrzyn (10,5 mln zł),
– zmniejszenie ryzyka poprzez zabezpieczenie przeciwpowodziowe obszaru Starego Miasta w rejonie ul. Krakowskiej (6 mln zł),
– zmniejszenie ryzyka poprzez zabezpieczenie przeciwpowodziowe obszaru dzielnicy Wyczerpy (10 mln zł).
Swoje przedsięwzięcia do projektu zgłosiły też gminy Blachownia, Konopiska, Koziegłowy, Lelów, Mykanów, Poczesna, Przyrów, Starcza i Żarki. W planach jest m.in. budowa zbiorników wodnych w Przyrowie i miejscowości Własna (gm. Starcza), oczyszczenie i odmulenie zbiornika w Blachowni czy rozszerzenie lustra wody zbiornika „Pająk” w Konopiskach.
Liderem projektu dla miast i gmin subregionu będzie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
r