W Mikoszewie od 23 lipca do 4 sierpnia 2019 r. Katolickie Stowarzyszenie Sportowe Rzeczpospolitej Polski zorganizowało obóz edukacyjno–sportowo-kulturalny. Dzięki staraniom organizatorów Stowarzyszenia oraz pomocy finansowej Senatu podczas tegorocznych wakacji Polskę odwiedziło 57 dzieci i młodzieży z opiekunami z Białorusi z Iwia, mającej polskie korzenie. Dla wielu spośród nich była to pierwsza wizyta w Polsce.
Głównym atutem obozu były kąpiele morskie i plażowanie, przy wspaniałej pogodzie. Dzieci i młodzież nie miała czasu na nudę, ponieważ odbyło się wiele imprez artystycznych, sportowych i rekreacyjnych: młodzież przygotowywała krótkie scenki związane z krajem pochodzenia, prezentację umiejętności recytatorskich, wokalnych, sprawnościowych, teatralnych i tanecznych w ramach konkursu „Mam talent”, wybór Miss i Mistera obozu. Ponadto zorganizowano grę terenową, konkurs wiedzy o Polsce, spotkania integracyjne połączone z tańcami polskimi. Odbył się konkurs plastyczny powiązany tematycznie z całym turnusem „Łączy nas polska”. Codzienna modlitwa poranna i wieczorna przeplatana była wypoczynkiem i realizacją programu przygotowanego przez opiekunów i instruktorów obozu. Podczas niedzielnej Mszy Świętej sprawowanej w kościele parafialnym w Mikoszewie, dzieci z Iwia zadbały o oprawę liturgiczną oraz piękny śpiew po polsku.
W trakcie trwania wypoczynku odbyły się dwie wycieczki do Gdańska i Malborku. W Gdańsku uczestnicy obozu mieli możliwość zobaczyć jeden z najpiękniejszych i najnowocześniejszych stadionów w Europie- PGE Arena. Następnie udali się na Westerplatte, a dalej do centrum, gdzie zwiedziliśmy Główne Miasto, między innymi- Lwi Zamek, Ratusz Miejski, Kamieniczki Królewskie, Fontannę Neptuna, Dwór Artusa, a dalej Długie Pobrzeże- Port Gdański, średniowieczny dźwig portowy- Żuraw, Spichlerz Królewski oraz nastrojową Ulicę Mariacką z Bazyliką. W Malborku celem wyprawy było zwiedzenie malborskiego Zamku Krzyżackiego, który stanowi największą gotycką budowlę obronną w Europie. Zamek ten w 1997r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Duże wrażenie zrobiła na młodych uczestników wypoczynku wakacyjnego wielkość zamku oraz historia tej budowli, którą przybliżyła nam pani przewodnik. W czasach swojej świetności zamek był siedzibą wielkiego mistrza krzyżackiego, a my przemieszczaliśmy się korytarzami, którymi chodzili niegdyś Krzyżacy. Najpierw zwiedziliśmy zamek średni, gdzie mieścił się pałac wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego a w nim pomieszczenie przeznaczone do przyjmowania ważnych gości i spożywania posiłków. Kolejnym etapem zwiedzania był zamek wysoki, w którym znajdował się klasztor, kościół NMP i skarbiec krzyżacki.
W trakcie turnusu zorganizowano w formie igrzysk sportowych, liczne turnieje i rozgrywki sportowe piłki nożnej, siatkowej, tenisa stołowego, gdzie uczestnicy zdobywali liczne puchary, dyplomy i upominki Miało na celu wyrobienia nawyków uprawiania sportu, podniesienie poziomu sprawności fizycznej uczestników. Nasza drużyna starszych chłopców zajęła 1. miejsce w międzykolonijnym turnieju piłki nożnej – relacjonuje p. Natalia. Do Turnieju Szóstek Piłkarskich wytypowano dwie drużyny, ale to starsi chłopcy zdobyli taki świetny wynik.. Rozegrano grę terenową „Ślimak”. Na miejscu w Mikoszewie uczestnicy wypoczynku wzięli udział w warsztatach bursztyniarskich. Pan, który je prowadził, opowiadał, gdzie można znaleźć bursztyny, jaka jest ich wartość i co można z nich zrobić.
Wieczorami organizatorzy obozu proponowali swoim podopiecznym rozmaite formy aktywnego wypoczynku zarówno fizycznego, jak i intelektualnego. Mogła to być dyskoteka, albo ognisko, przy którym organizowano przeglądy talentów artystycznych, zamieniające się w prawdziwe festiwale polskiej piosenki. W czasie tańców integracyjnych wszelkie rekordy popularności biła tzw. Belgijka. Dzień Polski wypełniła m.in. nauka Poloneza i quiz wiedzy o Polsce.
W trakcie obozu organizowano przeprowadzono rozmaite quizy, konkursy i zabawy z językiem polskim angażująca wszystkich uczestników letniego wypoczynku.
Zaproszenie dzieci nad Bałtyk to wyraz publicznej troski o Polonię i jest dofinansowany przez Kancelarię Senatu RP. Celem jest nie tylko wypoczynek dzieci, ale i szansa na poznanie przez nie polskiej kultury, tradycji. A także wzbudzenie w nich zainteresowania Polską nie tylko jako krajem lepiej rozwiniętym gospodarczo, o życiu w którym – jak same o tym wspominają – marzą ich rodziny, a nawet i oni sami.
Integracyjne Obozy edukacyjne w Polsce dla dzieci z Polski i polskich z Białorusi odbywają się co roku. Organizatorami letnich obozów jest Katolickie Stowarzyszenie Sportowe RP
Projekt obozu jest współfinansowany przez Senat RP w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą i Ministerstwo Sportu i Turystyki. Idea wypoczynku młodych polonusów z Białorusi nad Bałtykiem cieszyła się wsparciem senatora RP Artura Warzochy i posła na Sejm RP Szymona Giżyńskiego. Wypróbowani przyjaciele Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP zawsze służą swoją radą i inspirują do służenia Ojczyźnie i młodym Polakom zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.
Organizatorzy – KSSRP