Fenomenem Radia Maryja jest bezpośredni kontakt ze słuchaczami, którego jedną z form jest pielgrzymowanie. 27 kwietnia br. Radio Maryja i TV Trwam w swojej wędrówce po ziemi ojczystej przybyły do parafii św. Barbary w Częstochowie, gdzie posługę duszpasterską pełnią ojcowie paulini.
Spotkanie Rodziny Radia Maryja rozpoczęło się o godz. 18.00 modlitwą Regina Caeli. Pielgrzymów przybyłych do prastarej świątyni oraz wszystkich, którzy łączyli się z nimi za pośrednictwem Radia Maryja i TV Trwam przywitał o. Andrzej Kuster, proboszcz parafii i przeor klasztoru. Historię sławnego miejsca geniusz loci nieopodal Jasnej Góry, na którym znajduje się kościół pw. św. Barbary przedstawił o. prof. dr hab. Jan Mazur. Modlitewne czuwanie ubogaciły zebranym Siostry Nazaretanki, które zaprezentowały program słowno-muzyczny nt. swojego zgromadzenia. Eucharystii, która była centralnym punktem uroczystości przewodniczył o. Andrzej Kuster. Homilię nt. świadectwa dawanego Chrystusowi wygłosił ks. Andrzej Przybylski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. „Prawdziwi świadkowie Jezusa to ludzie głębokiej wiary, zdolni do oddania życia. Fałszywi świadkowie nie pochodzą od Jezusa…to oni pokazują, że zwyczaje ludzkie ważniejsze są niż nauka Jezusa. Dla nich ważniejsze są badania opinii publicznej” – mówił kaznodzieja.
Pierwszą część uroczystości w kościele zakończyła modlitwa Różańcowa. Po uczcie duchowej przyszedł czas na pokrzepienie ciała: Ojciec Proboszcz zaprosił wszystkich zebranych na posiłek. W tym miejscu należy wyrazić wdzięczność: Firmie „Bernard Nikodem” z Wieruszowa, Siostrom Szarytkom, Siostrom Sługom Jezusa, panu Arturowi Kryk za pomoc w zorganizowaniu żywności dla pielgrzymów.
„Paulini w Częstochowie i w Polsce”− pod takim tytułem odbyły się Rozmowy niedokończone prowadzone z prowizorycznego studia zainstalowanego w klasztorze. Temat rozmów nie był przypadkowy − bowiem w tym roku Zakon Paulinów zakończył obchody Jubileuszu 700-lecia zatwierdzenia Reguły Zakonnej przez Stolicę Apostolską. Do audycji zaproszeni zostali wybitni znawcy problemu: Ks. prof. dr hab. Jan Związek z Akademii im. Jana Długosza, o. prof. dr hab. Jan Mazur, paulin z KUL-u, prof. Dariusz Złotkowski − dziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Obecny był oczywiście gospodarz miejsca, o. Andrzej Kuster − od 2000 roku proboszcz i przeor, którego licznym inicjatywom kościół i klasztor zawdzięczają sukcesywny powrót do dawnej świetności.
Kościół św. Barbary to wyjątkowe miejsce. Leży bowiem u podnóża Jasnej Góry i znany jest pielgrzymom głównie za sprawą źródełka, które prastara tradycja kojarzy z historią Obrazu Jasnogórskiego. W tym miejscu Cudowny Wizerunek Matki Bożej został sprofanowany i porzucony przez husytów w 1430 r. Sama parafia jest również szczególna, gdyż to na jej terenie znajduje się bazylika i klasztor jasnogórski.
EN