Nadejście upragnionej wiosny jest dobrym momentem na wprowadzanie zmian. Chowamy na dno szaf grube zimowe ubrania. Odświeżamy wiosenną i letnią garderobę. To także dobry czas na wprowadzenie zmian w diecie.
Czy koniecznie trzeba przejść na restrykcyjną dietę? A może są lepsze sposoby na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów? O najważniejszych zasadach wiosennej metamorfozy mówi nasz ekspert, dr inż. Joanna Myszkowska – Ryciak, specjalista ds. żywienia i dietetyki z SGGW w Warszawie.
Przyjrzyj się swojej diecie
Zanim zaczniesz wprowadzać jakiekolwiek zmiany, dokładnie przeanalizuj swój codzienny jadłospis. Zwróć uwagę nawet na drobne grzeszki – baton zjedzony w drodze do domu, drożdżówka na drugie śniadanie czy kawa z dużą ilością tłustego mleka. Często to właśnie tego rodzaju niewinne przekąski są przyczyną dodatkowych centymetrów w pasie.
Nawadniaj się (ze smakiem)
Nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nie musimy ograniczać się do picia tylko wody mineralnej. Poziom płynów w organizmie możemy uzupełnić za pomocą różnorodnych napojów, dlatego wybierajmy takie, które najbardziej nam smakują, również te gazowane. Jeśli zależy nam na utrzymaniu prawidłowej wagi, sięgajmy po napoje o obniżonej zawartości kalorycznej. Ugaszą nasze pragnienie i dostarczą przyjemnych doznań smakowych, nie powodując wyrzutów sumienia.
Urozmaicaj swoje menu
Popularne diety mają to do siebie, że są bardzo jednostajne, dlatego często nie dostarczają organizmowi wszystkich cennych składników odżywczych. Jedyną słuszną dietą jest ta, która opiera się na zmianie nawyków żywieniowych na stałe. Podstawą takiego sposobu odżywania powinno być opracowanie codziennego menu w taki sposób, aby posiłki były urozmaicone i dostarczały wszystkich niezbędnych wartości odżywczych, bez konieczności rezygnacji z jakiejkolwiek grupy pokarmów – mówi dr inż. Joanna Myszkowska – Ryciak.
Dodawaj warzywa do każdego posiłku
Dobrym pomysłem na zdrowe urozmaicenie codziennego jadłospisu będzie dodanie dowolnego warzywa do każdego posiłku. Warzywa zawierają błonnik, niezwykle istotny w diecie osób, które chcą zredukować swoją wagę. Spożywanie produktów bogatych w błonnik sprzyja redukcji masy ciała i daje długie poposiłkowe uczucie sytości. Co jeszcze jest źródłem tego cennego składnika odżywczego? Przede wszystkim pieczywo pełnoziarniste, rośliny strączkowe, razowy makaron i brązowy ryż.
Pozwól sobie na drobne przyjemności
Zastępowanie słodyczami czy niezdrowymi przekąskami pełnowartościowych posiłków w krótkim czasie pogorszy stan naszego zdrowia i przyczyni się do przybrania na wadze. Nie myślmy jednak , że dbałość o utrzymanie prawidłowych nawyków żywieniowych musi oznaczać nagłą konieczność rezygnacji ze wszystkich produktów, które do tej pory najbardziej nam smakowały. To naturalne, że od czasu do czasu nasz organizm domaga się zaspokojenia potrzeby słodkiego smaku. Co wtedy zrobić? Dr inż. Joanna Myszkowska – Ryciak podpowiada: W takiej sytuacji warto zjeść kilka kostek gorzkiej czekolady, która dostarczy nam przy okazji sporą dawkę magnezu. Możemy też, bez wyrzutów sumienia, sięgnąć po takie słodkie produkty, w których cukier zastąpiono słodzikiem. Nasz apetyt na słodki pokarm zostanie zaspokojony, a organizmowi nie dostarczymy kalorii. Bezpieczeństwo stosowania niskokalorycznych substancji słodzących zostało potwierdzone przez Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością i Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.
Korzystaj z wiosennej pogody
Jeśli już pozwolisz sobie na drobną przyjemność, Twój organizm będzie miał na tyle dużo energii, że nawet nie odczujesz zmęczenia długim wiosennym spacerem czy wycieczką rowerową. Wiosna to naprawdę dobry moment na znalezienie idealnego sposobu na aktywne spędzanie wolnego czasu.
Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, niezbędnym minimum dla profilaktyki chorób i zachowania zdrowia jest 2,5 godziny aktywności fizycznej w ciągu tygodnia w przypadku osób dorosłych i godzina dziennie u młodzieży. *
Konsultacja merytoryczna: dr inż. Joanna Myszkowska – Ryciak, specjalista ds. Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, Katedra Dietetyki, SGGW w Warszawie
*World Health Organization (2011). Global recommendations on physical activity for health.
r