Wakacje to czas, gdy chętnie wyjeżdżamy na letni wypoczynek. Niezależnie od tego, czy w tym roku planujesz wybrać się nad Bałtyk, czy może za granicę, pamiętaj o możliwości wykupienia ubezpieczenia assistance.
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują rozmaite produkty. Jako kierowcy z niektórych mamy obowiązek korzystać (np. ubezpieczenie OC), inne zaś możemy zakupić lub świadomie z nich zrezygnować. Aby nie przepłacać i jednocześnie nie pozbawić się dodatkowej ochrony, warto skrupulatnie porównać nie tylko ceny, lecz także zakres poszczególnych polis. Dzięki temu pieniędzy może wystarczyć zarówno na obowiązkowe OC, jak i AC czy ASS.
Wybieramy OC
Ubezpieczenie OC jesteś zobowiązany wykupić, gdy masz pojazd mechaniczny. Jego stan nie ma przy tym znaczenia – nawet niesprawny samochód, z którego nie korzystasz, nie jest wymówką. Ustawodawca wyraźnie bowiem wymaga, aby każdy właściciel pojazdu miał aktualne ubezpieczenie OC. Ponieważ za jego brak trzeba słono zapłacić (tylko z tego tytułu w I kwartale 2016 r. kierowcy zasilili konto UFG kwotą 22 009 579,20 zł), lepiej nie dopuścić do takiej sytuacji. Oferta ubezpieczycieli jest bardzo szeroka. Jeżeli chcesz zaś zminimalizować koszty zakupu takiej polisy, oszczędź w porównywarce OC kalkulator-oc-ac.auto.pl.
Co poza OC?
Polisa OC chroni cię wyłącznie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone osobom trzecim. Co w sytuacji, gdy na drodze okaże się, że samochód jest niesprawny lub konieczna jest wymiana koła? Jeżeli nie chcesz szukać najbliższego warsztatu mechanicznego, mądrym wyborem będzie zakupienie polisy assistance (ASS). W zależności od wybranego pakietu, możesz liczyć, że fachowcy szybko uporają się z wymianą koła lub nawet otrzymasz samochód zastępczy. Drugie rozwiązanie pozwoli ci kontynuować podróż.
Jeżeli chodzi o zakup ubezpieczenia ASS, to musisz pamiętać o sprawdzeniu oferowanych warunków. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują pomoc w różnym zakresie. Z pewnością powinieneś zainteresować się kosztami wykupienia assistance wówczas, gdy planujesz podróż za granicę. Naprawa pojazdu w zagranicznym warsztacie będzie cię bowiem kosztować dużo więcej niż zakup polisy.
Bez kłopotliwych formalności
Jeżeli w przeszłości zdarzyło ci się uczestniczyć w stłuczce, to z pewnością wiesz, jak postępować. Nie brałeś nigdy udziału w kolizji? Zatem nie wiesz, że dochodzenie odszkodowania wiąże się z formalnościami. Chcąc uniknąć wypełniania dokumentów czy rozmów z przedstawicielami ubezpieczyciela, powinieneś zakupić polisę OC z BLS. Tutaj dowiesz się, czy BLS jest ci potrzebny.
r