PROMOCJA ZDROWIA W SAMORZĄDACH


Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej – Zarząd Główny i Oddział w Częstochowie, Krajowe Centrum AIDS oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Częstochowie zorganizowały II Ogólnopolską Konferencję Szkoleniową pt. “Promocja Zdrowia w Zadaniach Samorządów Terytorialnych – Wieloletnie programy Rządowe”.
Wykłady i warsztaty odbywały się w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej 10, 11 i 12 października. Wzięli w nich udział pracownicy administracji rządowej i samorządowej zajmujący się ochroną zdrowia i pomocą społeczną oraz specjaliści oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia, lekarze kierujący przychodniami, przedstawiciele Kas Chorych. Celem konferencji szkoleniowej była prezentacja najnowszych osiągnięć nauki i praktyki w dziedzinie promocji zdrowia.
Omawiano między innymi: “Podstawy prawne Narodowego Programu Zdrowia”, “Zasady finansowania programów rządowych”, “Programy Promocji Zdrowia w Kasach Chorych”, “Zasady składania wniosków do Krajowego Centrum AIDS”, “Programy z zakresu pierwotnej profilaktyki onkologicznej”, “Stan zdrowia Polaków w świetle badań GUS”.
Warsztaty obejmowały dwa bloki tematyczne: pierwszy, to “Medyczne i społeczne aspekty HIV/AIDS” oraz “Zapobieganie narkomanii”, drugi – “Budowa programów Promocji Zdrowia”. Lektorzy wyczerpująco objaśniali też jak umiejętnie budować lokalne programy promcji zdrowia i składać wnioski o dotację. Spotkanie stworzyło możliwość wymiany doświadczeń w zakresie dalszego rozwoju promocji zdrowia w Polsce.
Wśród wykładowców byli, między innymi: Halina Osińska i Bożena Stankiewicz-Choroszucha z Ministerstwa Zdrowia, Małgorzata Czerniawska-Ankiersztein – dyrektor Krajowego Centrum AIDS, Wiesław Łagodziński z Głównego Urzędu Statystycznego, Dorota Cianciara z Państwowego Zakładu Higieny i Andrzej bonikowski – dyrektor Biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce. RADOSNY UŚMIECH
W trakcie konferencji – na zaproszenie Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej – firma Colgate-Palmolive Poland przedstawiła program edukacyjno – profilaktyczny “Radosny Uśmiech, Radosna Przyszłość”. Jest to program szkolny opracowany na początku lat 90 – tych przez specjalistów z zakresu stomatologii, edukacji i psychologii. Objęto nim dzieci z początkowych klas szkół podstawowych, gdyż, jak wykazują badania, w tym właśnie okresie kształtują się nawyki higieniczne na całe życie.
Polska znajduje się wśród 15 krajów o najwyższym wskaźniku zachorowalności na próchnicę. Problem ten dotyczy również dzieci. 96% siedmiolatków wymaga leczenia z powodu próchnicy, a u 10% dwunastolatków usunięto już jeden ząb. W Polsce program wprowadzono w grudniu 1996 roku w województwach olsztyńskim i ciechanowskim. W 1997 r. uczestniczyło w nim 1 040 000 dzieci, w 1998 r. – 1 200 000 dzieci, w 1999 r. – 550 000 i w 2000 r. również 500 000 dzieci. Przewiduje się, że w roku bieżącym programem zostanie objętych 505 000 dzieci, co stanowi 100% uczniów drugich klas szkół podstawowych. Realizacja programu przebiega w dwóch etapach. Pierwszy odbył się w marcu i kwietniu, drugi zaczął się w sierpniu i jeszcze trwa. Program “Radosny Uśmiech, Radosna Przyszłość” uzyskał poparcie Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Koordynują go pracownicy oświaty zdrowotnej Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

CZY WIECIE ŻE…
Równie często jak próchnica występują w jamie ustnej choroby przyzębia. Cierpią na nie prawie wszyscy dorośli w Polsce i dość duży odsetek młodzieży. Zdrowe przyzębie ma zaledwie 23% osiemnastolatków.
Choroby przyzębia są skutkiem rozwoju bakterii w płytce nazębnej, czyli osadzie, który odkłada się na zębach.
Nieczyszczony osad powoduje uszkodzenie i zapalenie dziąseł, które jeśli nie jest leczone, powoduje chwianie i wypadanie zębów.
Dziąsła stają się zaczerwienione i opuchnięte, zaczynają krwawić podczas jedzenia twardych pokarmów lub mycia zębów, ropny wysięk powoduje nieprzyjemny smak i przykry zapach z ust.
O zęby należy dbać i czyścić je po każdym posiłku pastą, która zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego i działa przeciwzapalnie oraz systematycznie kontrolować uzębienie.

JOANNA BAR

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *